Обланда по рецептот на баба ми – брзо, вкусно, многу излегува

Отсекогаш ги сакав обландите на баба ми!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 путер/маргарин
2 јајца
250 г шеќер
100 г чоколадо за готвење
250 г бисквити
50 г суво грозје
100 г ореви
Сок и лимонова кора по желба
2 кори обланда

ПОСТАПКА:

Прво ставете ги корите меѓу влажни крпи за да омекнат. Сувото грозје полијте ги со малку рум да омекнат и набубрат.

Loading...

На пареа растопете еден путер, па матете и додадете две јајца и шеќер.

Кога ќе се растопат путерот, јајцата и шеќерот додадете чоколадо, искршени бисквити на крупно, натопено суво грозје и исечкани ореви.

Мешајте за убаво да се соединат состојките, па на крај додадете лимонов сок и уште рум по желба.

Кога корите се добро омекнати, премачкајте ги со смесата и завиткајте во ролат.

Внимавајте да бидат целосно исполнети, без воздушни џепови. По желба можете да ставите желе бонбони или чоко бананчиња. Изладете добро, па сечете.

Loading...