Неколку капки од овој производ ќе ви помогне трајно да ги избркате глувците од вашата куќа: Следете ја ОВАА процедура!

Глувците и стаорците не спијат во зима, напротив, тие се многу активни. Тие бараат храна и можат брзо да се движат дури и на снег.

Се собираат во колонии и заедно бараат топло место каде што има храна.

Најчесто се сместуваат во станбена зграда, а за да ги спречите да се вселат кај вас, добро е да се преземаат некои од овие мерки!

Зошто наоѓаат засолниште во нашите домови?

На студено време, глодарите ги напаѓаат нашите домови во групи кои бараат храна и топли места за да се сокријат.

Нивното развиено сетило за мирис им овозможува да ги детектираат сите видови храна што вообичаено се наоѓаат во нашите домови и кујни.

Овие глодари се хранат со намирници како леб, брашно, пченица, слатки или дури и храна за домашни миленици.

Своите живеалишта ги градат од хартија или пластични кеси, правејќи гнезда во сфери со дијаметар од 15 до 20 см, а најчесто се кријат зад фрижидерот, под софата, под радијаторот или дури и под креветот.

За да ги одбиете, можете да користите нафталин, кој мора да се постави на места каде што се забележани глодарите.

Сепак, бидете внимателни и доколку имате домашни миленици, подобро е да не ги користите.

Домашни методи за ослободување од глувци и стаорци

Пластично шише и масло

пластично шише
100-150 ml било кое растително масло

Истурете сончогледово, масло од репка или маслиново масло во пластично шише од 2 литри. Глувчето може да стигне секаде каде што може да му ја собере главата, па затоа може да влезе во пластично шише низ грлото.

Ако сакате, можете да ставите повеќе мамки на дното на шишето. Глувчето ќе се фати во шишето, но нема да умре и на овој начин можете многу елегантно и без напор да се ослободите од него.

Неколку капки од овој производ ќе ги одвратат глувците

Нането е еден од природните начини да се ослободите од глодарите. Може да се користи и внатре и на отворено. Тоа нема да предизвика никаква штета на домашните миленици.

Натопете ги памучни топчиња или чепкалки за уши со неколку капки природно масло од нане и ставете ги на места каде што се забележани глодари. Менувајте ги тампоните двапати на секои 7 дена.

Важно е да се знае како влегуваат во куќата за да се запечатат пукнатините со полиуретанска пена или со друг метод.

Прочитајте: „На овој начин нема да им дозволите на глувците да влезат во вашиот дом“ОВДЕ.

Етерично масло од нане

Делува не само против глодари, туку и против летачки и ползечки инсекти. Обезбедува долготрајна заштита и убаво мириса.

Измешајте 10 до 15 капки есенцијално масло од нане во 300 мл вода, измешајте и потоа истурете сè во шише со распрскувач.

Распрснете го растворот на места склони кон наезда од инсекти и уживајте во она што се смета за еден од најдобрите средства за заштита од штетници.

Нане и чили

Покрај самото нане, можете да користите и комбинација со чили.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
1 лажичка мелено чили
1 лажичка суво нане
1 лажичка лук во прав
500 мл топла вода

ПОСТАПКА:

Ставете ги чили пиперките во мелница заедно со сувото нане и сомелете. Истурете во соодветен сад и залијте со топла вода. Потоа додајте лук во прав и сè добро измешајте.

Процедете го растворот преку газа во соодветен сад и истурете во шише со распрскувач. После тоа, оваа смеса ја прскаме на сите места каде што постои опасност од зголемено движење на овие глодари.

Сапуни

Миризливите сапуни кои имаат ист ефект како пеперминт ги одбиваат глодарите и делуваат како совршен репелент. Само поставете ги околу вратите, прозорците и сите можни отвори.

Алуминиумска фолија

Запечатете ги сите отвори што ќе ги најдете во вашиот дом со челична волна, метална волна, бетон или алуминиумска фолија.

Алуминиумската фолија делува речиси магично против глодарите и совршено ги одбива.

Исто така, избегнувајте да користите материјали како дрво или гума што глувците и стаорците лесно можат да ги изгрицкаат.

Масло од нане

Мирисот на нане е пријатен за луѓето, но исклучително одбивен за глодарите. Така можете да потопите памучни топчиња во масло од нане и да ги поставите околу стратешките влезови. Во исто време, овие миризливи топки ќе го одржат вашиот дом свеж.

Сода бикарбона

Посипете сода бикарбона на места каде сте забележале измет од глувци или други знаци на глувци.

Кога ќе се проголта, оваа состојка го спречува ослободувањето на гасот произведен во внатрешноста на животното, што предизвикува негово умирање.

Ако имате домашно милениче, ставете сода бикарбона во сад со дупка доволно голема само за глувците.

Ултразвучен репелер

Поврзете ултразвучен отстранувач на штетници за да спречите глувци да влезат во вашиот дом. Ставете го во близина на влез или област каде што знаете дека глувците можат да се појават.

Оваа направа произведува звук кој ние луѓето не можеме да го слушнеме, но е непријатен за глодарите и ги одбива.

Бидете сигурни дека ништо не го блокира или ултразвучните бранови нема да функционираат. Таквите репеленти може да се купат во големи продавници или на Интернет.

Глувците можат да се навикнат на бучавата што ја произведува репелерот, така што ова е мерка која функционира само за ограничено време.

Најефективен начин против глувци

Земете мачка која ќе ги лови глувците во ваша куќа. Таа дури и не мора да биде добар ловец. Овие мали глодари можат совршено да го почувствуваат својот природен непријател.

Штом го намирисаат нивното присуство, бегаат.

Можете исто така да побарате од вашите пријатели крзно од нивната мачка и да го поставите на различни места. Иако ова решение не е многу хигиенско, ефикасно ги измамува глувците.

Лук и вода

Направете ефикасен репелент од лук и вода. Исечете 1 или 2 чешниња лук и измешајте ги со најмалку 1 чаша (250 мл) топла вода.

Истурете ја смесата во шише со распрскувач и испрскајте ги површините каде што се појавуваат глувци. Нанесете го спрејот на секои неколку дена за да спречите глувци да влезат во вашиот дом.

Со среќа!