Фото и рецепт: Милена Ѓурџевиќ

Потребни состојки:

300 г шеќер

200 мл вода

180 г маргарин

Се ставаат на оган да зоврие колку убаво да се растопи, па се трга од оган и се додаваат:

200 г ореви и

околу 500 г мелени бисквити.

Добиената смеса се дели на два дела, па во едниот се додава 50 г чоколадо.

Прво се излева темниот дел во калап, а одозгора светлиот дел.

Глазура: 100 г чоколадо и 3 лажици масло растопете на масло и прелијте ја бајадерата.

Доколку сакате, можете да ставите глазура и помеѓу слоевите.