Бенефитите од консумацијата на лененото семе се бројни, а исто така и неговата бројна примена. Уживајте во оваа чаша полна здравје и диетални влакна!

Потребни состојки:

4 лажици мелено ленено семе

1 лажичка мед од липа

1 литар свежо исцеден сок од ананас (или изблендиран уште подобро)

Постапка:

Измешајте ги сите состојки во блендер и веднаш пијте. Оваа количина е доволна за 4 лица (4 чаши). Послужете веднаш.

Совет: лененото семе сомелете веднаш пред консумирање, бидејќи со стоење оксидира и ги губи своите лековити својства.

Напитокот пијте на празен стомак.