Цитронот претставува лек за премногу болести, а сето ова е научно докажано со многу експрименти. За разлика од синтетичките лекови, цитронот претставува природен лек кој не предизвикува несакани последици.

Цитронот може да спречи дебелеење, да се справи со дијабетисот (шеќерната болест), го намалува холестеролот, се бори против ракот, лекува чиреви во желудникот, ги намалува болестите на непцата, а дури може да спречи излив на мозокот.

Нарингенинот е антиоксидан кој го дава горчливиот вкус на цитрониот, кој делува како 2 посебни лекови кои се користат кај шеќерно болните.

Цитронот обилува со антиоксиданси, витамини и минерали кои го јакнат имунолошкиот систем, а покрај тоа ги топи килограмите доколку го приготвите на овој начин:

Потребни состојки:

1 цитрон

1 лажичка органски мед​

Постапка:

Цитронот исечете го на половина и отстранете ја пулпата. Потоа ставете го во блендер заедно со мед и миксајте околу една минута. Со тоа се завршува приготвувањето на напитокот.

Оваа мешавина содржи доста благотворни состојки како пектин, кој го намалува холестеролот и го регулира метаболизмот и ликопен кој ги исфрла токсините од телото.​

Мешавината испијте ја 20 минути после оброк и ќе согорите половина од калориите кои сте ги внеле со оброкот, а покрај тоа ќе го намалите притисокот.

Напитокот исто така е одличен како превенција од кардиоваскуларни заболувања, за јакнење на имунитетот и слабеење.