Намачкајте ги нозете со ова масло – повеќе никогаш нема да имате проблем со вените

Оваа исклучително лековита билка кај нас е позната по своите својства да ги исцелува раните и оштетувањата на кожата.

Невенот е билка која потекнува од Индија. Најголем број магиски обреди ширум светот се направени токму со оваа билка.

Невенот има исклучителна убавина со својата едноставност и фасцинантна портокалова боја.

Откриено е дека оваа билка има способност да ги прочистува крвните садови, да ги релаксира и да го зголемува нивниот лумен (внатрешниот простор), како и да го намалува нивото на холестерол во крвта, особено во комбинација со глуварчето, глогот и ресникот (Eupatorium cannabinum).

Најновите истражувања покажуваат дека невенот го намалува крвниот притисок и делува благо седативно бидејќи ги релаксира крвните садови и го зголемува луменот, па се препорачува и при ангина пекторис.

Како се приготвува ова масло?

Наберете 50 цветови невен, добро измијте ги и исушете ги од водата, па потопете ги во поголема тегла и налијте 1 литар маслиново масло.

Теглата затворете ја и оставете да отстои 4 до 5 седмици на сонце. Потоа маслото можете да го процедите, но не мора.

Ова масло се користи за зацелување на изгореници, за ублажување на проширени вени, за исцелување на кожата и заштита од сончевите зраци.

Можете да направите и мевлем против проширени вени:

Загрејте половина килограм свинска маст на тивок оган.

Кога целосно ќе се растопи, додадете две шаки свежи цветови невен и една шака исушени зелени, боцкави лушпи од див костен.

Оставете да запени, тргнете од оган и мешајте 5 минути. Поклопете и оставете на ладно место да отстои 24 часа.

Потоа лесно загревајте со постојано мешање додека целосно да се растопи.

Процедете низ стерилна газа и складирајте во чиста и сува тегличка.

Се чува на темно и суво место.

Вените се мачкаат со мевлемот секоја вечер, без масирање, одоздола нагоре. Притоа треба да се пие чај за прочистување на организмот.

Претходна статијаРеволуционерен руски мевлем со рен за брзо слабеење
Следна статијаКоја е најскапата храна на светот?