Највкусните штрудли со сирење готови за половина час

Штрудличките со сирење се идеални за сите видови прослави, бидејќи може да се сервираат како топло предјадење или да бидат одлична вечера во вашиот дом.

Потребни состојки:

500 г брашно

100 г путер/маргарин

100 мл масло

1 јајце

1/2 лажичка сол

1/2 коцка (20 г) квасец

100 мл млеко

1 лажичка шеќер

ФИЛ:

300 г кравјо ситно сирење

1 жолчка

100 мл јогурт

За премачкување:

1 жолчка

50 г сусам

Постапка:

Во 100 мл млака вода помешајте лажичка шеќер и квасец. Оставете да отстои десеттина минути. 

Во пластична чинија подгответе ги сите останати состојки и додадете го надојдениот квасец.

Замесете тесто и покријте го со крпа. Оставете да отстои 30 минути на топло.

Надојденото тесто премесете го и поделете го на два помали дела, а секој дел развлечете го со оклагија во потенка кора.

Сирењето, јогуртот и жолчката добро промешајте ги.

Развлечената кора премачкајте ја со половина фил, па свиткајте ја како ролат. Истото повторете го и со другата половина од тестото и филот.

Ролатите сечете ги на помали штрудлички. Премачкајте ги со матената жолчка и наросете со сусам.

Редете во намастен плех и печете околу 25 минути на температура од 250 степени. Печените штрудлички вадете ги од рерна и прекријте ги со крпа неколку минути.

recepti.com

Претходна статијаМарина Дојчиновска за НМД: како се користи чудотворната моќ на Хунза маслото
Следна статијаОРЕОВ РОЛАТ: баба ми има преку 80 години и редно време беше да го научам рецептот