Овој напиток се прослави во целиот свет, а особено се препорачува за оние кои имаат проблем со масните наслаги на стомакот.

Оние кои го консумирале признаваат дека постигнале неверојатни резултати.

Напитокот се користи една седмица, а можете да изгубите дури 90% од масните наслаги.

Напитокот се консумира во утринските часови, на празен желудник, односно пред јадење.

Потребни состојки:

1 лажица мед
1 лажица чиа семе
1,5 шолја вода
1 лимон

Постапка:

Потопете го чиа семето во вода и оставете да отстои еден час за да набубрат семчињата.

Потоа додадете сок од еден лимон. Смесата можете да ја измиксате во блендер за да добиете помазна структура.

Секое утро консумирајте засладено со малку мед.

Многу слични својства има лененото семе, па доколку не сте во можност да набавите чиа семе, истото можете да го замените со ленено семе.

Исто така, добро е во текот на денот да се пие чај од ленено семе за да се исчисти организмот од вишокот слуз и од заостанатите токсини во дебелото црево.