Потребни состојки:

2 јогуртчиња (чаши)

2 чаши брашно

2 чаши шеќер

1 чаша масло

1 прашок за печиво

2 јајца

Шеќер во прав за наросување

Вишни (јас ставив вишни од еден компот) – а може и без нив.

Постапка:

Наведените состојки добро измешајте ги, истурете во намастена и побрашнета тепсија, одозгора наредете ги вешните, па печете на 200 степени додека да зарумени (проверете со чепкалка).

Печениот и изладен колач наросете го со шеќер во прав.

По желба можете да додадете вишни, но вкусен е и без овошје.

coolinarika.com