Искуството на д-р Оз со луѓе кои имаат вишок килограми и потешкотии со слабеењето е навистина огромно.

Па така, набљудувајќи ги нивните диети и анализирајќи го она што им е најтешко, доктор Оз осмислил план кој нема да “ве убие во поим”, туку ќе ви го даде она за што постојано чезнеете – а тоа е слободен ден за уживање во вкусовите кои ви недостигаат.

Во текот на 6 диетни денови, планот се базира на регулирана исхрана со пивлечен додаток. Слободниот ден може да биде во било кој ден од седмицата кога ви е дозволено да јадете се’ што ќе посакате, и тоа е она што ќе ви помогне да не се откажете од диетата.

ОСНОВНИТЕ ПРАВИЛА НА ОВАА ДИЕТА СЕ ЕДНОСТАВНИ

Откако ќе го започнете денот со чаша млака вода и лимонов сок, ќе имате можност да одберете помеѓу неколку варијанти на појадок и сами да ги испланирате останатите појадоци според листата на зададени намирници. Доктор Оз препорачува да си направите седмичен распоред.

На тој распоред најпрво треба да го означите слободниот ден за да бидете дополнително мотивирани. Потоа, испланирајте ги оброците за останатите денови според упатството кое ќе го прочитате подолу.

Ова упатство е многу поедноставно за разлика од упатствата на другите диети, бидејќи планот на исхрана можете сами да го моделирате.

Секој од тие шест дена во седмицата мора да го започнете со чаша топла вода во која сте додале цеден лимонов сок, за да може да ви се активира метаболизмот. Додека ја пиете оваа топла лимонада, размислете дали сте расположени за појадок кој се пие или јаде.

Ако сте гладни, можете да изедете јајце, 200 мл јогурт и еден оброк овошје.

Втората можност е да испиете смути. Ако сте за втората варијанта, во блендерот измешајте лажица бадемов путер, половина банана, 200 мл јогурт со 2% мм, лажичка ленено семе и малку мраз за да се разреди смутито.

Наместо грицки, земете по два оброка со мононезаситени масни киселини, дневно, а нив ќе ги најдете во авокадо, ореви, семки, масло и темно чоколадо.

за ручек и вечера ќе мора да поделите два оброка по желба: 200 грама немасни протеини и две порции сложени јагехидрати.

Тие, поради сложената молекуларна структура, подолго се разградуваат и споро навлегуваат во крвотокот, па поспоро ја зголемуваат концентрацијата на шеќер во крвта и лачењето на инсулинот, па така, подолго осигуруваат енергија.

Освен тоа, во текот на целиот ден можете неограничено да јадете зеленчук без скроб, со секој оброк. Кога еднаш ќе научите кои протеини, јаглени хидрати, зеленчук и останати намирници се добри за вас, се’ останатото ќе биде препуштено на вашата фантазија. важно е да се придржувате до препорачаните колични.

Протеини:

Пилешко (без кожа), риба, јајца, морски плодови, тофу, леќа, мешунки за вегетаријанци.

Јаглени хидрати:

леќа, грав, леблебии ( ½ шолја дневно), батат (1 дневно), пашканат или тиква (1 шолја дневно), грашок, пченка, морков, тиква ( ½ шолја дневно), интегрални житарици, овес, интегрален ориз (варен ½ шолја дневно), интегрален леб (1 парче дневно).

Зеленчук:

Артичока, цвекло, прокељ, брокула, зелка, карфиол, целер, краставица, домати, кељ, блитва, репка, ендивија, зелена салата, спанаќ, рукола, поточарка, праз, печурки, бамја, кромид, пиперки, грашок, ротквици, ркулци, домати, тиквички.

Здрави грицки:

јаткасти плодови: бадеми, бразилски и индиски орев, лешници, макадамија орев, пекан орев, фстаци, ореви (30 грама).

Путер од јаткасти плодови:

бадемов, од кикирики или индиски орев (2 суп лажици)

Потоа:

10 големи маслинки, по четвртина шолја сончогледови или семки од тиква.

ПРИЛОГ ЗА ОБРОЦИ

Појадок:

Јајце на око:

На 1 лажица маслиново масло додадете половина сечкан кромид. Кога ќе стане стаклест, додадете две шолји обарен спанаќ и малку сол. Динстајте 2 минути.

Сервирајте во чинија, во истата тава додадете 1 лажица масло па испжете 1 јајце на око. Со тоа послужете јогурт.

РУЧЕК ИЛИ ВЕЧЕРА

Зеленчуков хамбургер:

2 кофтиња од препорачаниот зеленчук по избор, испечете заедно со парчиња домат. од два домати, кромид и босилек направете сос. на чинијата сервирајте ќофте, парче домат, две лажици сос, и повторно со истиот редослед, па завршете со сос.

Похувано пилешко:

Во блендер сомелете половина шолја интегрални житарици, додадете сол и бибер.

200 грама пилешки гради исечете на ленти кои ќе ги потопите во белка па во мешавината житарици. редете ги во плех обложен со хартија.

Печете по 6 минути од секоја страна.

Половина шолја зелена салата и краставица зачинете со маслиново масло и балсамико, па послужете со пилешкото.

ВО ТЕКОТ НА ДЕНОТ ВОЗДРЖУВАЈТЕ СЕ ОД ПРЕТЕРУВАЊА

Иако слободниот ден е отворен за храната по која мечтаете, немојте да претерувате.

Изедете онолку колку што ќе ве задоволи, бидејќи смислата на овој ден не е да се прејадете, туку да го подигнете расположението. Тој ден одбегнувајте ги местата на искушение, како што се ресторани со брза храна и пекари.

Зачински билки и оцетна киселина може да користите неограничено

Смислата на оваа диета е со слободниот ден е да ги готвите главните оброци. Оз советува да користите најмногу две лажици масло дневно: маслиново, од семки од грозје или канола. Оцетот е дозволен во неограничени количини, како и сите билковни зачини.