Надин колач од кокос

Лесен и освежителен колач од кокос

Потребни состојки:

4 јајца

8 лажици шеќер

6 лажици брашно

1 мала шолја масло

1 мала шолја ладно кафе

Малку какао за да се добие боја

1 ванилин шеќер

1 прашок за печиво

За крем:

1 литар млеко

7 лажици брашно

150 г шеќер

150 г путер/маргарин

100 г кокос

+ кокос за поросување

Постапка:

Изматете ги јајцата со шеќер и ванилин шеќер. Полека додадете брашното помешано со прашок за печиво, а потоа и изладеното сварено кафе и масло.

Измешајте го какото и смесата излејте ја во калап обложен со хартија за печење. Печете на 200 степени околу 15 до 20 минути.

За крем: во 300 мл млеко измешајте 7 лажици брашно, една по една. Остатокот од млекото ставете го на оган да се вари со 150 г шеќер. Кога ќе зоврие измешајте го млекото со брашно и гответе со постојано мешање додека да згусне.

Во изладениот крем измиксајте путер и 100 г кокос. Премачкајте го бисквитот со крем и одозгора поросете со кокос.

Претходна статијаНапитокот со сварени лимони го подига имунитетот и дава енергија
Следна статијаПопуларниот Д-р Митов денес промовира книга, сите сме поканети