Потребни состојки:

-Корен од рен со должина од околу 20 см и дебелина околу 2 см

-9 чешниња лук

-Свежо квалитетно пиво

-Стаклена тегла или шише од 1 литар.

Постапка:

Коренот од рен добро измијте го, но не го лупете. Ситно исечкајте го и ставете го во теглата. Исчистете ги чешнињата лук, исечкајте ги, па и нив ставете ги во теглата. Смесата залијте ја со свежо пиво до врвот на теглата (или шишето), затворете и чувајте на темно место 10 дена.

По изминување на 10 дена, процедете.

Употреба:

Првите два дена по една чајна лажичка, 2-3 пати дневно.

Следните денови, по една супена лажица, трипати дневно, пред оброк.

Оваа мешавина може да го намали високиот шеќер во рок од еден месец и да го одржува под контрола.