Фото и рецепт: Натали Тихова

Потребни состојки

500 г готови кори
5 јајца
100 мл масло + за полевање одозгора
150 г кисело млеко (1/3 од канчето)
250 мл газирана вода
сода бикарбона на врвот од лажицата
неколку капки оцет
300 г димена сланина
сирење дробено околу еден калап по избор +-
кашкавал за наросување

Постапка:

Гибаницата ја приготвувам во намастена тркалезна висока тепсија зошто убаво нараснува.

Јајцата изматете ги во подлабок сад.

Во канчето со 1/3 кисело млеко ставете сода колку на врвот од лажичката и неколку капки оцет за да се угаси.

Мешаме и чекаме да се смири, па млекото го додаваме во јајцата, заедно со 100 мл масло, газираната вода и дробено сирење, полека и внимателно да не излезе гасот и да остане воздушесто.

Пушената сланина ја сечкаме на коцкички.

Во намастената тепсија гужваме/редиме по две кори, полеваме со смесата и наросуваме од сечканата сланина. И така продолжуваме до крај.

Врз последната кора ја истураме преостанатата смеса со јајца, ставаме парченца путер и печеме во загреана рерна на 170-190 степени додека да добие убава златно кафеава боја.

Пред самиот крај наросете рендан кашкавал и допечете.

Фото и рецепт: Натали Тихова