„За три месеци ос лабев 7 кг без вежбање, само пиев топол чај од варен лимон наутро и навечер!” – искуство од читател кој додаде дека е потребна упорност и редовност. Само што ќе станете од спиење кон.сумирајте на празен стомак по една чаша од овој делотворен напиток.

Потребни состојки: 5 лимони + 5 лимети, 4-5 чешниња лук, 2-3 см корен од ѓумбир и 2 литри газирана, минерална вода

Постапка: лимоните измијте ги добро а кората прочистете ја со сода бикарбона или оцет. Пресечете ги на половина и исцедете го сокот. Не фрлајте ги корите зошто ќе ви бидат потребни за подоцна.

Ѓумбирот излупете го и исечкајте го на тркалца. Лукот излупете го па ставете го во блендер. Додајте го ѓумбирот и лимоновиот сок па добро измиксајте додека да добиете еднолична смеса.

Минералната вода ставете ја на оган да зоврие, а потоа ставете ги лиметите пресечени на половина да се варат околу 5 минути. Потоа додајте ги и корите од исцедените лимони. Оставете да се вари уште неколку минути, па намалете го огнот на тивко.

Додајте го миксот од блендерот, промешајте, па нека се вари уште неколку минути. Најпосле, со лажица-решетка извадете ги лимоните од садот. Оставете да излади па складирајте во стаклени шишиња и чувајте во фгижидер.

Употреба: само што ќе станете од спиење кон.сумирајте на празен стомак по една чаша од овој ч удотворен напиток. Резултатите ќе бидат видливи за само неколку дена, ќе бидете изненадени!

Овој напиток сти.мулира создавање на дигестивни сокови со што го подобрува варењето на храната, го забрзува метаболизмот и топењето на складираните масти, попознати како с ало. Овој моќен напиток ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе ве ослободи од в ишокот к илограми на сосем природен начин, за само неколку седмици.

Повеќето луѓе денот го започнуваат со кафе или кофеински чај, но овие навики може да бидат ш.тетни по нивното здравје. Штом ќе се разбудите напијте се од овој пијалак и ќе си обезбедите енергија за целиот ден. Оние што имаат чувствутелен стомак треба да се посоветуваат со својот лекар.

Колку ќе ос-лабете од овој напиток?

Резултатите кај различни луѓе се различни, но кај сите има позитивни ефекти. За три месеци некои слабеат 8 а некои 20 килограми. Сла-беењето е индивидуално и многу зависи од возраста, полот и вишокот к илограми кои треба да се ели.минираат. Затоа се препорачува упорност и редовност во кон-сумацијата на напитокот.

Може да ја испробате и делотворната супа од зелка која има не-гативни калории, односно колку повеќе ја јадете, толку повеќе сла-беете од неа. За разлика од другата храна која има позитивни калории и доколку не ги потрошите истите се складираат како масти, оваа супа има обратен ефект. Ова е рецептот:

„Зелка” д иета која топи 7 вишок к илограми за само една недела

Предност на оваа д иета е тоа што е богата со нутриенти, не трае долго и може да го активира метаболизмот. Супата можете да ја јадете во неограничени количини, па така никогаш нма да бидете гладни. Се состои од природни и хранливи состојки кои секако треба да бидат на нашето секојдневно мени.

„Зелка диетата” спаѓа меѓу здравите ре.жими на исхрана, со низок процент на масти и калории, а ви овозможува да ос-лабете 7 к илограми за само 7 дена. Многу е вкусна и иако е еднолична, нема брзо да здодее иако мора да ја јадете секој ден и тоа по неколку пати.

Најважниот оброк во текот на денот е нискокалоричната супа од зелка, чиј рецепт можете да го прочитате подолу во тексото. Оваа супа поттикнува брзо согорување на масното ткиво. Нема шанси да не ослабете доколку се придржувате на основните правила: никако ал-кохол, благо, газирано, леб, сувомеснато.

Откако ќе ја приготвите супата можете целото тенџере да го чувате во фрижидер или на тераса ако е ладно (за да не ви фаќа место) или да ја поделите во тегли уште додека е топла, да ги затворите (со што ќе се вакумираат) и откако ќе изладат да си вадите по потреба.

Оваа супа уште се нарекува и медицинска супа, д иетална супа, супа за после прејадување и препи.вање…Со користење на д иеталната супа ќе бидете восхитени од резултатите за само неколку дена. Ви го претставуваме рецептот за д иетална супа која сигурно ќе стане ваше омилено јадење.

Потребни состојки: 6 главици кромид со средна величина, 3-4 домати или доматно пире, по вкус, 1 мала главица зелка, 2 зелени пиперки, 500 г целер, корен и лист, 1 коцка супа (или 2 петлови супи)

Постапка: Исечкајте го зеленчукот, додајте вода, сол, црн пипер по вкус. Гответе го зеленчукот на висока температура 10 минути, а потоа намалете ја температурата на тивко и гответе додека зеленчукот да омекне. Во текот на диетата не можете да консумирате брза храна, шеќер, ал-ко-хол, леб, газиран пијалак, било каква масна и димена храна.

МЕНИ ЗА СЕДУМ ДЕНА

Ден 1 – Супа од зелка и овошје по избор, единствено не се дозволени бананите. Пијте доста течности, а се препорачува вода, незасладен чај или црно кафе. Правете растојание помеѓу оброците, а овошјето секогаш консумирајте го на гладен стомак, никако после јадење.

Ден 2 – Супа и зелен зеленчук (свеж, темно листест зеленчук). Не смеете да јадете пченка, зелен грашок или грав. За вечера, печен компир со малку растително масло. Овој ден е забрането овошјето. Не се прејадувајте, порциите треба да ви бидат нормални.

Ден 3 – Супа, овошје и зеленчук, но без компир. Третиот ден веќе се гледаат резултатите, па би требало веќе да ослабите 2 кг. Иако имате комбинирано овошје и зеленчук, сепак внимавајте на растојанието помеѓу оброците. Ако сте гладни, јадете супа.

Ден 4 – Супа, овошје и зеленчук, вклучително и банани и млеко со низок % масти. Може да изедете најмногу 4 банани. Бананите е најдобро да ги распоредете во текот на целиот ден, помеѓу оброците. Пред да јадете, испијте барем една чаша вода за да бидете хидрирани.

Ден 5 – Супата од зелка е задолжителна, а дозволен е и еден оброк 300-500 г немасно пилешко или говедско месо и салата од домати (максимално до 6 домати). Во текот на денот треба да испиете 1,5 до 2 литри вода за да се исперат вишокот киселини од организмот.

Ден 6 – Супа, варено месо и зеленчук (особено лиснато). Шестиот ден не е дозволено да се јаде компир. Порцијата месо исто така треба да биде нормална, да не се прејадувате. јадете супа пред и откако ќе го изедете месото, а потоа немојте да јадете ништо цели 4 часа.

Ден 7 – Чинија супа, варен интегрален ориз со зеленчук, овошен сок, свежо цеден. Овошниот сок секогаш пијте го на гладен стомак, барем половина час пред оброкот. Во текот на диетата пијте повеќе вода и комбинирајте ја исхраната со умерена физичка активност.