Многу едноставна погача за која ви се потребни замо 10 минути – превкусна е!

Многу едноставно се приготвува, а згодна е за појадок, ручек или вечера, секогаш кога немате доволно време. Одлична е со шолја јогурт или кисело млеко.

Потребни состојки:

3 јајца
200 мл кисело млеко
1 прашок за печиво
150 мл млеко
300 г рендан кашкавал
250 г брашно
сол по вкус

Постапка:

Изматете ги јајцата со малку сол, па додадете ги млекото и киселото млеко. Добро промешајте.

Loading...

Во брашното додадете го прашокот за печиво, промешајте и постепено додадете го во течните состојки. Убаво промешајте за да се добие изедначена смеса. На крај додадете го ренданиот кашкавал.

Не е потребно да се додава масло, затоа што при печењето кашкавалот ќе си испушти доволно сопствено масло, а погачата нема да биде премрсна.

Откако сите состојки ќе се измешаат, смесата се излева во намастена тепсија и се пече околу 25 минути на 200 степени.

КОМЕНТАР:

Јас ставив:

400 мл кисело млеко,
100 мл свежо млеко,
200 г брашно
100 г пченкарно брашно
3 јајца
1 прашок за печиво
300 г рендан кашкавал
сол по вкус

Се приготвува исто со тоа што јас тепсијата ја намастив и ја наросив со пченкарно брашно за да не се залепи смесата при печењето. Многу е убаво ако одозгора пред печењето се нароси една шака дробено кравјо сирење.

Loading...