Преубава салата од зеленчук, мајонез, јајца и кисели краставички. Филувана во проѕирен сад изгледа многу декоративно а може да се приготви во неколку помали садови или еден поголем.

Потребни состојки:

4 компири со средна величина

400-500 г морков

6-7 кисели краставички

6 јајца

1 главица виолетов кромид (може и црвен, праз или младо кромитче)

200 г кашкавал

300 г салама по избор

300 г мајонез

100 г кисела павлака

1 лажичка сол

Црн пипер

Китка магдонос

Видео: