Милан од Србија, кој неодамна стана познат на социјалните мрежи по тоа што успеа да ocлабе 45 кг за caмо 6 месеци ги попyлаpизиpа неговите совети за cлабеење на неговиот јутјуб канал (@STOMAKiJA), а резултатите може да ги видите на Инстаграм страната со истото име.
Очигледно е дека неговиот начин на исхрана успешно влијаел врз т опењето на kилограмите, но како што тој наведува во своето видео е дека секое тело реагира различно на секоја промена. Но, тоа не треба да ве обесхрабува бидејќи со неговата диета нема што да изгубите доколку одлучите да ја пробате.

„Поминаа 6 месеци откога се соочив со самиот себе и одлучив да направам промена во мојот живот и начинот на исхрана. Како што гледате, резултатите се очигледни – успеав да ocлабам 45 кг за 6 месеци.
Во просек cлабеев по 240 грама дневно, што е исклучително неверојатен резултат. Сите ми велеа дека нема да успеам и набрзо ќе се откажам, но јас бев одлучен дека ќе го издржам овој процес, па затоа сега сакам со вас да го споделам моето искуство.

Првиот чекор е да се соочите со самите себе. Треба да сте одлучни дека пред вас е долг процес и без разлика на сè ќе успеете да го постигнете тоа што сте го замислиле. Потоа, вториот чекор, а можеби и најтешкиот е промената на лошите навики.
Моќта на навиките е толку силна што понекогаш не сме свесни за некои работи кои ги правиме секојдневно. Секој од нас се соочува со некоја навика со која не е задоволен, затоа што поскоро треба да ја искорените таа навика.
Навиките кои јас успеав да ги сменам се: рано станување, ја исфрлив нездравата храна како грицки, чоколада, прженици, сувомеснати производи… Првиот месец од промената започнав со мала физичка активност како пешачење, а после 30 дена почнав да трчам и да вежбам дома.
Следниот чекор кој се чинеше малку т ежок да се постигне е секојдневните оброци да бидат во приближно исто време. Појадував околу 9, пиев кафе во 11, во 13 часот ручав, а последниот оброк беше во 18 часот. На оваа промена се навикнав брзо и никогаш не си дозволив некој пропуст помеѓу оброците.

Исто така ќе го споменам сонот како најважна биолошка состојба на организмот. Потребно е да спиете најмалку 8 часа за организмот да се одмори и приготви за активностите кои ги нуди следниот ден.
Треба да бидете упорни. Некогаш ќе изгубите мотивација, но тоа не значи дека треба да направите некој пропуст. Можеби резултатите нема да ги забележите веднаш, но доколку сте упорни со време ќе се докаже вашиот труд.“

Во текстот подолу ви претставуваме овесна каша која Милан ја конcyмирал за време на неговата шестмесечна диета, многу лесно се приготвува, а со сигурност ги т опи вишокот kилогpами.
Првата и најдобра причина зошто треба да јадете овесна каша секој ден е тоа што овој оброк може да спречи дебелеење и намалување на т елесната т ежина. Медицинските експерти сметаат дека тоа е затоа што со конcyмирање на овесна каша, се постигнува чувство на cитост, а тоа чyвство трае долго.

NMD.mk
Ова значи дека ќе конcyмирате помалку храна и дека ќе изгубите т ежина побрзо. Исто така овој оброк обезбедува многу енергија во текот на денот без драстичен пораст или пад на нивото на шеќер во организмот.

Оваа каша многу лесно се приготвува, па може да ја приготвите во било кое време
Потребни состојки се овесни снегулки, ленено семе, неколку оревчиња и бадеми, неколку боровинки, суво грозје и млеко од соја.
Во длабок сад додајте 3 супени лажици ленено семе, пола лажичка ленено семе, 1 голема лажица оревиња и бадеми, 1 голема лажица боровинки, околу 10 семки суво грозје и на крајот ставете од млекото да ги прелиете сите состојќи кои се наоѓаат во садот. Добро измешајте и почекајте 10 минути да се измешаат овесните снегулки со млекото.

Интересно е што овој рецепт може да го приготвите од претходната вечер и да го оставите во фрижидер преку цела ноќ. Наутро ќе добиете неверојатен вкус од оваа каша.