Маслото од семки од тиква е богато со цинк, витамините А, Е, Ц и К, а во свежа состојба содржи повеќе од 60 проценти од незаситени масни киселини.

Освен тоа, ги содржи и витамините од групата Б и уште многу минерали.

Благодарение на сето погоре, влијанието на ова масло во исхраната е огромно, а да биде уште подобро, маслото од тиква е и вкусно, па така, освен што може да се пие интегрално, може и да се додава во салати и јадење.

Ова се само дел од неговите здравствени придобивки:

– Ја нормализира големината на простатата

– Ги лечи инфекциите на мокрачните канали

– Го регулира холестеролот

– Помага при кардиоваскуларни заболувања

– Ја регулира столицата

– Го поттикнува правилното функционирање на бубрезите

– Го подобрува имунитетот

– Влијае позитивно на видот

– Позитивно влијае на расположението

– Ја освежува кожата

– Го спречува паѓањето на косата

Употреба:

Маслото треба да се конзумира 3 месеци, на следниот начин:

2 лажички, 2 пати на ден, со појадок и со вечера.

Исто така, може да се зема и во комбинација со храна. Освен тоа што можете да го додадете како прелив на која било салата, можете да го прелиете и врз сладолед или овшна салата, а семките можат да бидат вкусна и здрава ужина.

Кога ќе го набавувате, обратете внимание да биде ладно цедено.