Мајка ми ја прави оваа салата со тестенини, за 10 минути е готова, најмногу ја сакаме!

Потребни состојки:

околу 350 г тестенини (најчесто користи спирални)

околу 100 г кисели краставички

1 црвена пиперка

1 зелена пиперка

1 мала, најмала конзерва пченка

1 и ½ кесичка мајонез

1 чашка кисела павлака

150 мл павлака за готвење (за тестенини)

100 г кашкавал

100 г шунка

Сол, црн пипер

Постапка:

Тестенините сварете ги, процедете ги и изладете (под млаз студена вода)

Краставичките, пиперките, кашкавалот и шунката исечкајте ги поситно (или изрендајте).

Додадете ги сите останати состојки и добро промешајте.

Изладете и сервирајте. Тестенините впиваат доста од течноста, па ако е потребно додадете уште малку од течната павлака кога салатата ќе излади и промешајте уште еднаш.

Претходна статијаШто е кефир и зошто кефирот е подобар од јогуртот
Следна статијаГабична инфекција: гинеколог ми кажа лек кој не чини ни пет пари, ама ми го реши проблемот