Летна освежителна салата со кисела павлака, лук и ореви

Таратур со одличен освежителен вкус!

Потребни состојки:

5-6 чешниња лук (или по вкус)
100 г ореви
50-100 мл масло
1 кг кисело млеко или кисела павлака
1 краставица
1 лажица оцет или лимонов сок(за оние кои сакаат покиселкаст вкус)
Сол по вкус

Постапка:

1.Во аван ставете исчистени 100 г ореви, лук и малку сол, па заедно истолчете ги со дрвен толчник, со повремено додавање на масло додека да добиете бела каша.

Loading...

2. Во кашата додадете кисело млеко, оцет, ако е потребно малку вода и ситно исечканата краставица, па добро измешајте.

3.Доколку продуктите не ви биле претходно изладени, оставете ја салатата малку во фрижидер да излади пред послужување, но најдобро е веднаш да се послужи.

4.Украсете со свеж магдонос и малку ореви наросете одозгора. Послужете како мезе или предјадење.

Loading...