Мешавината од ленено семе и водата помага кај дури 7 проблеми со кожата. Кога би знаеле жените што сè можат да постигнат со негова употреба, многу почесто би го користеле ова моќно семе.

Дали сте слушнале за третманот од 12 дена за подмладување на кожата? Ако имате проблем со брчките, овој третман е токму за вас, после кој нема да можете да се препознаете…

Тајната е во лененото семе, кое со своите лековити својства придонесува за подобрување на поткожното ткиво, ги подмладува масните клетки и го враќа оној мледешки изглед на затегната и еластична кожа. Ова особено се забележува во пределот на образите и околу очите, каде кожата е најтенка и најсклона кон брчкање.

РЕЦЕПТ

Ставете една лажица ленено семе во чинија и прелијте го со третина зовриена вода, најдобро филтрирана.

Промешајте и оставете неколку минути. Потоа преклопете со салвета и оставете да отстои до вечерта (неколку часови).

Процедете ја течноста која ќе биде слузеста водена смеса. Нанесете го овој раствор врз исчистено лице и врат. Не го одбегнувајте пределот околу очите, само внимавајте да не ви влезе директно во очите.

Оваа желатинеста материја можете да ја ставате и на најосетливите селови од кожата. Оставете да делува додека да се исшуши, а потоа повторно премачкајте се. Постапката повторете ја петпати, односно нанесете пет слоеви еден врз друг.

КОИ СЕ ЕФЕКТИТЕ?

Ефектите од растворот на лененото семе што треба да ги очекувате, се следните:

-ги подига цртите на лицето и ја затегнува кожата

-ги намалува широките пори

-ја хидрира кожата

-служи како пилинг за кожата

-намалува вишок себум на масната кожа

-помага во спречување на формирање на акни и лекување на акни и митесери

-го успорува создавањето на брчки и спуштање на образите.