Ако редовно го користите овој рецепт, гарантирано ќе го успорите стареењето на вашата кожа, но и на целиот организам воопшто, а самата кожа ќе се измазни, освежи и ќе стане убава и еластична.

Eдна жена се сретнала со монахиња која престојувала во манастирот и изгледала многу младолико. Од љубопитство започнала разговор со неа и ја прашала колку години има, а од одговорот видно се изненадила, бидејќи изгледот на оваа монахиња не соодветствувал со нејзините години.

Па, зачудено ја прашала монахињата што прави и што користи за да изгледа толку младо, со здрава и сјајна кожа, наспроти годините што ги има. На ова калуѓерката отворено и искрено и одговорила, дека младешкиот изглед на сите монахињи се должи пред сè на нивниот начин на живеење и молитвите.

Меѓутоа, како што течел разговорот ги начнале темите за исхрана, за постот и лековитите билки, па монахињата и открила на оваа жена дека во манастирот имаат своја градина каде одгледуваат многу лековити билки и ги користат за исхрана, но и за лекување.

Самите монахињи подготвуваат разни мевлеми и билни мешавини за третирање на различни здравствени состојби, па честопати населението од околните места им се обраќало за помош. На крај и дала еден рецепт и ја посоветувала да биде упорна со неговото користење, како што треба да упорна и со сè останато во животот.

Жената го пробала рецептот, и‘ се допаднал, а потоа го споделила со многу луѓе. Очигледно овој е ликсир бил ефикасен и им се допаднал на сите што го пробале, па рецептот за негово приготвување започнал врто-главо да се шири и споделува. Денес овој рецепт е познат под името „р уски е ликсир за долговечност“ и е еден од најпопуларните кога станува збор за здравјето и регенерацијата на организмот.

Оваа комбинација е толку многу м оќна, што се смета дека ниеден народен лек не му е рамен. Е ликсирот се подготвува многу лесно и брзо, потребни ви се точно 10 – 15 минути да одвоите време, но треба да бидете претпазливи во начинот на кон-сумирање, бидејќи ефектите на долговечноста се постигнуваат доколку се кон-сумира само на еден одреден начин.

Потребни состојки: 2 лимони, 2 главици лук, 1/2 килограм мед.

Постапка: За да го направите овој еликсир, потребно е да користите органски лимони, а не прскани со пестициди, затоа што кората на лимонот во овој рецепт игра многу важна улога и без неа овој еликсир ќе ја нема посакуваната ефикасност.

Лимоните треба да се сомелат или да се изрендаат заедно со кората, но претходно отстранете им ги семките (единствено семките не ви се потребни во овој рецепт, нив можете да ги засадите и да израснете нови билки). Излупете две главици лук со средна величина, изг.мечете ги и измешајте ги заедно со сомелениот лимон и половина килограм мед во стаклена тегла.

Потребно е смесата да отстои најмалку пет дена за да се соединат сите состојки. Смесата се кон-сумира откога ќе биде веќе отстоена неколку дена, само така е правилно за да имате успешен резултат од оваа мешавина. Лукот треба да ги ослободи своите сокови, а во комбинација со медот се добива многу м оќен лек.

Потребно е да се кон-сумира по една лажичка секој ден, трипати дневно, пред секој главен оброк. Кога ќе ја изедете целата тегла, потребно е да направите пауза од 1 недела, а потоа слободно може да направите уште една доза и да го повторите третманот.

Треба да бидете упорни, редовни и придобивките ќе ги почувствувате на својата кожа, здравје и целиот организам. Овој рецепт, велат Русите, ги брка сите болести. И тоа гарантира дека вашата старост ќе се успори, а кожата ќе ви изгледа барем 10 години помладо.

Прочитајте го и следниот лек, кој исто така се верува дека ги прави жените да изгледаат двојно помладо. Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон-сумирање на овој е ликсир ќе можете да се споредувате со 20 години помлади.

Потребни состојки: 100 г цвет од камилица, 100 г кантарион, 100 г цвет од смил, 100 г пупки од бреза.

Подготовка: За да го подготвите еликсирот, добро измешајте ги наведените состојки и чувајте ги во херметички затворен сад. Земете една лажица од смесата и прелијте половина литар врела вода, поклопете ја и по 20 минути процедете.

Пијалакот чувајте го во термос за да биде постојано загреан. Пијте половина од пијалакот наутро на празен стомак, а остатокот испијте го два часа по вечерата, а отпосле не пијте и не јадете ништо сè до утрешниот ден.

Постапката на кон-сумирање следете ја внимателно. Потребно е да пиете еден месец од овој еликсир секојдневно, а потоа се прави пауза долг период. Еликсирот може да го кон-сумирате повторно по изминати 5 години.

Овој пијалак ќе ви помогне да се ослободите од вишокот к илограми без да држите диета. Смилот ќе го исчисти телото од ток-сини и со тоа ќе ја подобри работата на срцето, црниот дроб, бубрезите и панкреасот.

Еликсирот ја зголемува еластичноста на кр-вните садови, помага при мултиплекс склероза, спречува срцев у дар и хипертензија. Е ликсирот на вечна м ладост има пријатен вкус, а по желба може да се заслади со лажичка мед. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска