I Рецепт: Сок од јаболко и морков, се пие наутро и со редовна употреба ја регулира дигестијата, го подобрува варењето и ги решава проблемите со дигестивниот тракт.

Потребни состојки: 3 кг излупени јаболка, 1 кг моркови, 1 кг шеќер, 10 литри вода.

Подготовка: исечете го исчистениот морков и ставете го во тенџере, ставете вода, така што водата ќе го покрие морковот. Поклопете и варете додека да омекне. Некаде на половина од готвењето започнете да ги подготвувате јаболката. Излупете ги и ставете ги во поголемо тенџере.
Додека морковот е полуварен, ставете го во тенџерето со јаболка, бидејќи на нив им е потребно помалку време за готвење. Додајте ја и водата во која се варел морковот. Гответе додека да омекнат и оставете да се излади. Процедете ги јаболката и морковот и па сомелете ги заедно во блендер додека да добиете кашеста смеса. По потреба додајте од течноста во која се вареа.
Преостаната течност прелијте ја во некое поголемо тенџере, додајте ја кашата од измешаните јаболка и моркови, додајте 10 л вода и 1 кг шеќер, па вратете го садот на шпоретот и оставете да зоврие. Наместо шеќер може да користите некој природен засладувач како што е медот или стевија, на пример.
Откога ќе зоврие, варете уште 15 минути, отстранувајќи ја пената. Потоа тргнете го садот од оган и претурете во загреани стаклени шишиња и веднаш затворете со оригиналниот затворач. Наредете ги шишињата во кутија и завиткајте ги во ќебе. Кога целосно се излади сокот, префрлете го и чувајте го на поладно место.
II Рецепт: Во сокот од јаболко го додала овој зачин: за 30 дена сите алишта и биле големи

Повеќето луѓе кои го пробале овој сок се задоволни со резултатите, но една жена одлучила јавно да го открие своето искуство и точниот рецепт кој го користела, бидејќи за еден месец осла-бела и „се преполовила.“
„Повеќето алишта сега ми се големи, но јас сум пресреќна – открива жената и дава точни мерки на состојките.“

Потребни состојки: 240 мл превриена/дестилирана/изворска вода, 1 лажица чист сок од јаболко, 1 лажичка чили во прав, 1 лимон непрскан (сок и кора), доколку е купечки убаво истретирајте го со сода бикарбона.
Постапка: „Излупете го лимонот и преку кората прелијте зовриена вода. После 10 минути додајте го сокот од лимон, сокот од јаболко и чили во прав. Пред секоја голтка добро промешајте и пијте пред секој оброк“, вели жената.
Како делува овој напиток:

Познато е и научно е докажано дека лутата пиперка го забрзува метаболизмот и на тој начин се cтимyлиpа coгоpyвањето на мастите во телото. Поради капсаицинот кој го содржат чили пиперките, доаѓа до cтимyлиpање на неpвниот систем, телото се загрева и на тој начин повеќе се coгоpyваат калориите.

Поликосанолот од кората на лимонот помага во coгоpyвањето на caлoто, а својствата на лимоновиот сок за метаболизмот се познати, додека сокот од јаболко помага во разложување на мастите во организмот.
III Рецепт: Лек за запек (опстипација) Во чаша млеко ставете малку јаболкова киселина-Ниедно апче нема побрзо и подобро да ви помогне.

Ако ви е потребно брзо и лесно решение против запек и за забрзување на метаболизмот, ова е одличното решение. Обично се применува кога 2, 3 или повеќе денови не се испразниле цревата, па потребно е итно да се испровоцира перисталтиката и да се придвижат цревата.
Потребни состојки: ½ чаша свежо млеко, 2 лажици јаболкова киселина, 2 лажици топла вода.

Постапка: Измешајте две лажици јаболкова киселина со две лажици топла вода. Оваа смеса додајте ја во половина чаша свежо млеко. Се пие наутро на празен стомак и се повторува се додека имате потреба за тоа. Оние што се интолерантни на млеко, едноставно нека се напијат топла вода во која претходно додале лажица јаболкова киселина.
Јаболковата киселина не само што ќе ви помогне против запекот, туку во целост ќе го подобри и вашиот метаболизам. А тоа секако, ќе помогне и да се осло-бодите од в ишокот к илограми. Јадењето на едно јаболко во денот помага да останете здрави, а три можат да ви помогнат да ги изгубите в ишокот к илограми.