ЛЕБ ЗА 15 МИНУТИ: од овој момент купечкиот леб ќе ви стане минато

Ништо подобро од фин и вкусен домашен леб, ниеден купечки не може да го замени.

Потребни состојки:

250 г интегрално брашно

250 г бело брашно

1 прашок за печиво (10 г)

1 лажица мед

2 лажички сол

3 лажици маслиново масло

300 мл млака вода

Постапка:

Загрејте ја рерната на 250 степени.

Измешајте ги сите состојки, па додадете масло, вода и мед. Со лажица добро измешајте да се соедини. Поделете на два дела.

Ако е потребно дополнително наросете брашно по површината за да можете да го обликувате тестото. Ставете на плех обложен на хартија и печете 15-тина минути, додека кората одозгора да стане цврста и кафеава.

Loading...