Куглоф со малини и гриз

Едноставно и брзо.

Потребни состојки:

4 јајца
400 г гриз
400 мл слатка млечна павлака
200 г шеќер
300 г малини (јагоди, боровинки…)
На врз од ножот прашок за печиво
1 ванилин шеќер

Постапка:

Одвојте ги жолчките од белките, па жолчките измешајте ги со шеќер и ванилин шеќер. Кога ќе се растопи шеќерот, додадете течна слатка павлака, измешајте.

Loading...

Белките изматете ги во цврст снег, па со лажица додадете го во жолчките. Додадете и гриз и прашок за печиво.

Смесата излијте ја во калап во куглоф (или било кој калап), втиснете малини и печете околу 30 минути на 180 степени.

Loading...