Фото и рецепт: Свежана Трајковиќ

1 ½ килограм кромид се сечка ситно

1 морков се ренда

1 пиперка се сечка

2-3 чешниња лукче

Сето ова се пржи и се дотура по малку вода. Кога е испржано се става 1 изрендан црвен домат и се зачинува по вкус.

Рибите се пржат посолени одвечер, прво се валкаат во брашно па се пржат.

Во земјена тава се истура испржениот кромид а врз него се редат пржените риби и во рерна на тивко се допекува околу половина час. Прсти да излижеш!