Погледнете го рецептот за два вида крофни, едните полнети со мармалад од кајсии и малку рум, а вторите пресечени на половина, филувани со пудинг од ванила и прелиени со чоколадо.

Еве колку состојки се потребни за 20 парчиња, за тесто:

60 г путер омекнат на собна температура

2 јајца

2 жолчки

1 коцка свеж или 2 кесички сув квасец

500 г брашно за тесно и плус уште малку за доработка

250 мл млако млеко

Прстофат сол

50 г шеќер во прав кој се става во јајцата за матење и плус дополнителен шеќер во прав за наросување одозгора.

Пудингот се готви од едно пакување со половина литар млеко за 10 парчиња, 130 г мармалад за 10 парчиња и малку рум.

Постапката за приготвување погледнете ја видеото: