-Оваа билка може да помогне во лекувањето на дијабетесот и целосно да го излечи.

Дознајте како по природен пат може да го намалите нивото на шеќерот во крвта, ако редовно го пиете овој чај: ќе се заштитите од дијабетес, па дури и ако генетски сте предодредени да го добиете.

Се повеќе луѓе во светот заболуваат од дијабетес. Се претпоставува дека главниот виновник е неправилната исхрана. Затоа, пробајте го овој стар монголски рецепт за намалување на шеќерот во крвта.

Потребни состојки:

10 г ситно исечкан или сомелен коријандер
200 мл зовриена вода

Постапка:

Билката залијте ја со зовриена вода и оставете поклопено да отстои три минути.
Процедете го чајот, а добиената количина поделете ја на три дела:

Секоја третина од чајот испијте ја 20 минути пред трите главни оброци во текот на денот.

Терапијата трае 2-3 месеци.

Кај хронично болни, овој рецепт значително го намалува нивото на шеќер во крвта, а кај почетниот дијабетес, доведува до целосно излекување.

Покрај ова, билката коријандер благотворно делува и на целиот организам:

-ги поттикнува мрзливите црева,
-го намалува воспалението кај мочните канали,
-го намалува нивото на холестерол во крвта,
-помага при искашлување при настинки,
-ја уништува салмонелата,
-убива дури 86% од канцерогените клетки од ракот на белите дробови