Луѓето кои имаат вишок килограми повеќе од нормалното, имаат поголем ризик да заболат од дијабетес уште во своите 30-ти години, а исто така, кај нив значитлно се зголемува и ризикот од срцев или мозочен у дар.

Овие луѓе имаат висок кр-вен притисок кој само ја влошува целата здравствена состојба и доведува до срцеви и други болести.

На овие луѓе им се препочува диетален режим на исхрана, но никако со изгладнување и прескокнување на оброците. На тој начин само може да дојде до влошување на состојбата и иницирање на дијабетесот.

Исто така, не се препорачува решението да го бараат во т.н. производи за слабеење кои се преполни со хемикалии и опасни по животот. Тие препарати не можат да помогнат, напротив, можат да ја влошат здравствената состојба.

Она што е потребно кај овие луѓе – е промена на свеста, стилот на живеење и домашно приготвување на оброците.

Ако имате вишок килограми и сакате да ослабете, потребно е здраво да се храните, да ги исфрлите штетните намирници и секако умерено да вежбате или да имате било каква физичка активност.

Покрај здравата исхрана и вежбањето, за да го забрзате значително процесот на слабеење, потребен ви е и овој напиток.

Потребни состојки: целер, краставица со средна величина и 1/3 ананас или 3 парчиња

Постапка: неколку гранчиња целер убаво измијте ги и ставете ги во блендер. Краставицата доколку е органска само убаво измијте а, во спротивно излупете ја и исечете ја на парчиња.

Ананасот е потребно да биде сиров, да не биде од конзерва. Откако ќе ги ставите сите намирници во блендер, измиксајте ги додека да добиете изедначена мазна смеса. Доколку сакате, можете да ја растворите со малку вода. Количините можете да ги подесите според вашите потреби.

Употреба: напитокот се пие наутро на празен стомак, без додавање на никакви засладувачи. После напитокот не треба да се јаде најмалку 40 минути.

Наместо шеќер, во исхраната воведете мед, бидејќи тој содржи природни ензими за разложување и е многу поздрав. Доколку некој го консумирал напитокот, нека ги сподели своите искуства во коментар.

Лековитите својства на сокот од целер

Свежиот сок од целер е вистинки бенефит за организмот. Тој е алкализирачки пијалак богат со ензими кои ја подобруваат работата црниот дроб, го балансираат нивото на шеќер во кр-вта и имаат антисептични и антиинфламаторни својства.

Лековити својства на сокот од целер

Свежиот сок од целер го чисти протокот на кр-вта, помага во варењето на храната, спречува мигрена, ги релаксира нервите, го намалува крвниот притисок и ги елиминира проблемите со кожата. Сокот од целер е навистина одличен пијалок. Во него редовно уживаат и Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена.

Пијте најмногу 500 мл сок од целер на празен стомак секое утро, без да додавате други состојки. Сокот од целер е лековит, а и нискокалоричен пијалак. Имајте предвид дека не е замена за појадок, но пред да изедете нешто, почекајте барем 15 минути.

Ако 500 мл ви е премногу, започнете со помалку и продолжете постепено да ја зголемувате количината. Ако сметате дека вкусот на целерот е премногу интензивен, можете да додадете една краставица или јаболко. Ова е одлична опција за почетници. Откако ќе се навикнете на вкусот, продолжете да го зголемувате процентот на целер во сокот.

ЧАЈ ОД ЦЕЛЕР

Потребни состојки: 1 лажичка корен од целер (лист од целер или семе) и 250 мл студена вода

Постапка: ако користите корен или лист од целер, потребно е ситно да се исечка, а семето да се истолчи. Се прелива со студена вода и се става на оган да зоврие. Се трга на страна и се остава поклопено да отстои 15 минути. Се процедува и топло се пие 2-3 пати на ден пред јадење. Овој чај е одличен диуретик. Може да се користи и млеко во кое е варен целер.

ЛЕКОВИТИ ДЕЈСТВА

ДИШНИ ПАТИШТА: Ја смирува кашлицата и помага при восплалено грло, воспаление на белите дробови, бронхитис и астма.

СРЦЕ: Ја подобрува работата на срцето, помага при водени болести и застој на вода во телото.

К РВ И К РВНИ САДОВИ: Ја чисти кр-вта, го намалува шеќерот, ја подобрува циркулацијата и го намалува кр-вниот притисок.

ПЕРИСТАЛТИКА: Ја подобрува работата на цревата, помага при надуеност и гасови, го олеснува варењето на храната.

ЦРН ДРОБ И ЖОЛЧКА: Ја подобрува работата на црниот дроб и излачувањето на жолчниот сок, помага при воспаленија, при песок и камења во жолчката.

БУБРЕЗИ И МОЧЕН МЕУР: Ја подобрува работата на бубрезите и излачување на мокрачата, помага при воспаление на мочниот меур и мочните канали, и го помага исфрлањето на песокта и каменчињата од бубрезите.

МАШКИ БОЛЕСТИ: Помага при лошо празнење на мочниот меур и заостаната урина, при воспалена и зголемена простата.

КОСКИ И ЗГЛОБОВИ: го помага излачувањето на водата и штетните материи од телото, помага при реуми, артритис и гихт.

ПСИХИЧКИ БОЛЕСТИ: Помага при немир, анксиозност и несоница.

КОЖА: Го потпомага потењето а со тоа и намалувањето на телесната температура.

ПРЕКУМЕРНА ТЕЛЕСНА ТЕЖИНА: Идеална диетална намирница.