Потребни состојки:

500 г компир

1 главица црвен кромид

5 супени лажици брашно

200 мл млеко

50 мл масло

2 јајца

2 мали лажички сол или по вкус

1 лажичка црн пипер

Постапка:

Компирот излупете го и исечкајте го на коцки. Кромидот излупете го и исечкајте го поситно.

Додадете ги сите останати состојки и добро промешајте.

Смесата излејте ја во намастена тепсија 20х40 см.

Печете 20 минути на 250 степени.

Оставете малку да излади, па потоа сечете ја на коцки.