Кажете му збогум на сувото и жилаво месо: Пред печење задолжително направете го ова

Доколку сакате месото повеќе никогаш да не ви е суво и жилаво, пред термички да го обработите, задолжително ставете го да отстои во маринада!
Ви го препорачуваме овој совршен рецепт:

Потребни Состојки:

– Половина шолја маслиново масло

– Половина шолја пиво

Loading...

– 1 лажица мед

– 1 лажица сол

– 3 чешниња лук

Подготовка:

Излупете го лукот и гмечете го додека не стане кремаст. Во него додадете го маслиновото масло и пивото, а потоа и медот. Потоа сѐ убаво измешајте.
Месото исечете го на мали парчиња и прелијте го со маринадата. Оставете ја маринадата да се маринира најмалку 3 часа, па потоа термички обработете го.

Loading...