Како од 1001 ноќ: гриз колач, сладок и сочен

Ако еднаш го направите и пробате, ќе стане ваш омилен рецепт.

Потребни состојки:

1 шолја шеќер
1 шолја брашно
1 шолја кокосово брашно
1 шолја масло
1 шолја млеко или јогурт
1 шолја гриз
1 прашок за печиво
1 ванилин шеќер
3 јајца

За сируп:

2 шолји шеќер
1 шолја вода
2 лажици сок од лимон, портокал или ружина вода

Постапка:

Изматете јајца со шеќер и додадете ги останатите состојки. Излејте ја смесата во плех обложен со хартија за печење. Печете на 200 степени околу половина час.

Loading...

Во меѓувреме подгответе го сирупот од шеќер и вода: кога ќе зоврие додадете сок од лимон и гответе уште околу 1-2 минути.

Врелиот колач прелијте го со сирупот и оставете добро да излади. Потоа сечете на коцки.

Јас користев половина шолја масло, а во сирупот ставив само една шолја шеќер и тоа ми беше доволно слатка. Во некои рецепти пишува дека може да се додадат и цели падеми пред печењето.

Шолја = 250 мл.

Loading...