Секако дека свеста е еден од најважните моменти кога ќе одлучите да го „ремоделирате“ вашето тело. Ако не сте задоволни од вашиот изглед и сметате дека треба да ослабите, тогаш преземете ги потребните мерки, но бидете доследни на својата одлука.
Мојата пријателка ја немав видено неколку месеци, па можете да си замислите колкаво беше моето изненадување кога видов дека тотално го променила својот изглед: беше многу послаба, речиси за половина од претходно, лицето и светеше и беше разубавена, па дури и фризурата и беше променета.
Едвај ја познав! Секако дека ми беше драго за неа, но не можев да ги симнам очите од нејзе од неверување. Помислив дека се пријавила на некое од оние шоуа каде драстично го менуваат изгледот на луѓето со опера-ции.
Но, мојата пријателка ме уверуваше дека единствено што направила е дека го променила ставот кон себеси и дека цврсто решила да се промени. „Тоа ми беше една од целите кои си ги зацртав вечерта за Нова година.
Одлучив да променам многу работи кај себе, да свртам нова страница“, ми рече таа. „Но, како успеа?!“ не можев да се воздражам. „Во една книга што ја добив за роденден го прочитав рецептот кој е најзаслужен за моето с лабеење, ако сакаш ќе ти го кажам, па пробај, можеби ќе делува и кај тебе.
Кај мене имаше голем ефект, еве, се познава од приложеното хаха“, ми одговори таа и секако, ми го откри рецептот кој веднаш го испробав и затоа сакав да го споделам со вас. Се разбира, здравјето треба да ви биде приоритет, но без витко тело, нема ниту здравје.
Пробајте и вие како мене, и кај мене делуваше, а можеби ќе делува и кај вас. Има интересен и пријатен вкус, еве што ви е потребно за да го приготвите: Потребни состојки: 1 лажичка кафе (по ваш избор), 1/2 чаша овесни снегулки, 1 банана, 1/2 лажичка цимет, 1 чаша млеко од ленено семе или некое друго растително млеко, 1 чаша вода.
Постапка: бананата излупете ја, додајте го овесот и циметот во блендер, па започнете постепено да ги додавате течноте состојки додека постојано миксате. Кога ќе добиете изедначена смеса, вашиот напиток е готов. Се пие на гладен стомак целата количина, наместо појадок.
Секако, не треба целиот одеднаш да го испиете, но распоредете го на два-трипати до ручекот. После 15 дена редовна кон-сумација, направете пауза од два дена, па повторете ја постапката. Не заборавајте на правилната исхрана и на вежбањето.
Ако сакате да о слабете, бидете како мојата пријателка: цврсти и одлучни во намерата.
Кафето помага во намалување на маснотиите и не е калорично, а овесот е богат со хранливи материи кои помагаат во регулација на шеќерот во кр-вта, празнењето на цревата и намалување на мастите.
Откако ќе го испиете овој напиток, вие се чувствувате заситено, што е огромна предност доколку сте одлучиле да бидете на д иета и да с лабеете.

Здравствени придобивки од овој коктел: го забрзува метаболизмот; има антиоксидативно дејство; го зајакнува имунолошкиот систем; помага во исфрлање на отпадот од нашето тело и го штити организмот од болести; го намалува ризикот од Алцхајмерова болест; ја зајакнува меморијата;

Потоа, го намалува холестеролот; спречува предвремено стареење; помага при сла-беење; делува против запек. На сите им посакувам многу среќа! За оние што сакаат да си направат домашно млеко од ленено семе или од друго семе или јатки: 50 г ленено семе закиснете одвечер во чаша вода.

Следниот ден процедете го семето, течноста искористете ја како маска за лице или за смути, а во семете додајте три чаши вода и блендајте додека тоа да се сомеле и течноста да побели. Потоа процедете ја течноста и вашето млеко е готово. Се чува во врижидер. На сличен начин можете да направите млеко од бадем, ориз и слично, со тоа што јатките треба да се излупат пред блендирањето.

NMD.mk