Фото и рецепт: Елена Мишковска

Да се потсетиме на еден стар посен рецепт, превкусен и незаменлив за деновите во пост.

Потребни состојки:

-модри патлиџани

-лук

-кромид

-магдонос

-домати

-сол, црн пипер, зачини по вкус, масло

Постапка:

Модриот патлиџан се пропржува од сите страни, се засекува од четири страни, па се посолува и се полни со чистени чешниња лук и сечкан лист од магдонос.

Во тавчето каде се пржел патлиџанот, пропржуваме крупно сечен кромид и црвен домат, исто така крупно исечкан.

Се посолува, се наросува црн пипер, па кога ќе омекне се префрла во тава каде ќе се пече. Врз кромидот и патлиџанот се редат модрите патлиџани, се налева малку вода и покриено се става да се пече.

Кога модриот патлиџан ќе омекне, се вади капакот или фолијата, па се допекува уште 10-15 минути.

Фото и рецепт: Елена Мишковска

Од Македонска кујна, некогаш и денес