Имате слаба крвна слика? Пробајте го овој народен лек

Ако нивото на хемоглобин во крвта е намалено, без разлика на бројот црвени крвни зрнца (еритроцити), доаѓа до намалување на капацитетот за пренесување кислород што предизвикува анемија.

Во народната медицина постојат повеќе рецепти за зголемување на хемоглобинот во крвта, а овој е еден од најуспешните:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

200 г мед

200 г сечкани ореви

200 г суво грозје

200 мл сок од морков

200 мл сок од цвекло

сок од 2 лимони

ПОДГОТОВКА:

Сите состојки добро измешајте ги во поголем сад, па складирајте во стаклени тегли и чувајте во фрижидер.

УПОТРЕБА:

По една супена лажица, трипати дневно пред оброк.

Претходна статијаВнимавајте – во оваа поза најлесно доаѓа до фрактура на машкиот полов орган
Следна статијаЗасадете ѓумбир