„Таа има 107 години! Го јаде секој ден и не старее… Болките во зглобовите исчезнуваат, во телото се појавува сила и виталност. Ова е едноставен природен лек за секојдневна енергија.

Консумирајте по 1 лажица од оваа мешавина секој ден и ќе почувствувате поттик на виталност и сила. Сепак, не заборавајте на контраиндикациите. Консултирајте се со вашиот лекар пред употреба“, советуваат од германскиот канал „Како да се готви“. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 рака суво грозје
2 рака ореви
1 рака бадеми
1 портокал
1/5 чаша (50 мл) вода

ПОСТАПКА: Јаткастите плодови и сувото грозје потопете ги во вода и оставете ги 15 минути. Ако се сомневате дека се третирани, сипете и една лажичка сода бикарбона во водата, но најдобро е да користите органски производи.

Портокалот излупете го, исечете го и извадете му ги семките. Познато е дека портокалот позитивно влијае на работата на срцето и крвните садови. Портокалот е исто така исклучително корисен за бери-бери.

Процедете ги закиснатите плодови и исплакнете ги. По желба, бадемите можете да ги излупите (не мора). Јаткастите плодови го заситуваат телото со корисни материи и омега-3.

Дејствуваат на подобрување на изгледот и подмладувањето, подобрување на функцијата на мозокот и зајакнување на имунолошкиот систем.

Сувото грозје е добро за подобрување на работата на срцето. Сите состојки сипете ги во блендер и додајте 50 мл вода. Миксајте додека да добиете изедначена смеса.

Смесата складирајте ја во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер. Оваа мешавина е корисна за поправка на коските, зглобовите и ‘рскавицата.

Ги чисти крвните садови, ги држи под контрола холестеролот и крвниот притисок, го зајакнува имунолошкиот систем и ја подмладува крвта.

Консумирајте по 1 лажица од смесата секое утро 30 минути пред појадок. Курсот трае 30 дена.

Исто така, консултирајте се со вашиот лекар пред употреба, и одбегнувајте акко имате алергиски реакции на некоја од состојките. Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ.