Потребни состојки:

4 јајца

1 чаша (од 200 мл) шеќер

1 чаша масло

1 чаша млеко

1 чаша мелени ореви

1 чаша брашно

250 г гриз

1 прашок за печиво

За сируп:

500 г шеќер

600 мл вода

За украсување:

2 кесички шлаг од ванила

мелени ореви

Постапка:

Изматете јајца со шеќер, додадете масло, млеко, мелени ореви, гриз, брашно и прашок за печиво.

Смесата добро изматете ја и ставете во калап 20х35 см претходно намастен и набрашнет.

Печете на 180 степени 30 минути.

За тоа време направете го сирупот. 

Во еден сад ставете шеќер и вода да врие 2-3 минути од кога ќе проврие. 

Со топлиот сируп прелијте го печениот колач и оставете да излади.

Изматете шлаг според упатството на кесичката и премачкајте го колачот, па наросете мелени ореви.