Фото и рецепт: Зорка Јанчева

Потребни состојки:

400 г брашно

200 г сирење меко и мрсно

1 прашок за печиво

1 јајце

1 лажиче сол

200 г маргарин / путер

За одозгора: жолчка или белка и сусам или ким за наросување

Постапка:

Од сите состојки се замесува убаво и мазно тесто. Се завиткува вопроѕирна фолија и се остава во фрижидер да отстои еден час. 

Потоа се расукува кора и се вадат формички по ваша желба.

Одозгора се премачкуваат со жолчка (некои сакаат со белка) и се наросуваат со сусам или ким.

Перечињата се редат на плех обложен со хартија и се печат 15-тина минути на 200 степени.

Фото и рецепт: Зорка Јанчева