Една од најтешките предизвици за една жена со вишок килограми е да ги намали истите ама на здрав начин. Голем број од нив подлегнуваат на опасни операции и ризични диети со јо –јо ефект, но секогаш овие опции не се најдобриот избор.

Седенталниот начин на живеење е главниот виновник за акумулирање на непотребни масти, бидејќи недостигот на физичка активност и лошата исхрана придонесуваат за конвертирање на ѓеќерите во масти. Да не го заборавиме и стресот, бидејќи и тој придонесува за трупање на вишок килограми.

Овој рецепт е особено популарен во светот и го нарекуваат со секакви имиња кои ја симболизираат неговата ефикасност „убиец на салото“, „терминатор“, „топач кој ве слабее додека спиете“ и слично.

Главната цел на овој топач на масти е да ги разгради истите од најтешките области на телото како што се стомакот, трупот и бутовите.

Потребни состојки:

4 мали домати

6 лажици лимонов сок

4 чешниња лук

6 коцки мраз

250 мл минерална вода

Постапка:

Прво треба темелно да се измијат состојките. Потоа исечкајте ги на помали делови, па ставете ги во блендер и блендајте додека да добиете изедначен хомогена смеса. За оптимални резултати консумирајте го овој напиток 30 минути пред појадок, најмалку една седмица секојдневно.

Тајната состојка која го овозможува ова се антиоксидантите и ликопенот што се содржи во доматите, кој заедно со супстанциите од другите состојки ги елиминираат токсините, ги разложуваат мастите и го забрзуваат метаболизмот.

Она што треба да го знаете дека овој напиток нема чудотворни моќи и доколку продолжите ја јадете торти, колачи и газирани пијалаци, можеби нема многу да ви помогне.

Додека го пиете овој напиток мора да се храните здраво, да консумирате повеќе овошје и зеленчук, да одбегнувате намирници што содржат рафиниран шеќер и доколку сте во можност да бидете повеќе физички активни.