Евтин и вкусен чоколаден колач кој просто се топи во уста

Рецепт: Милица Михајловиќ

Потребни состојки:

250 мл јогурт
100 мл масло
100 мл млеко
3-4 лажици шеќер
1 ванилин шеќер
7 лажици брашно
3 лажици какао во прав
1 прашок за печиво
200 мл сок од портокал за полевање

За фил:

Loading...

1 литар млеко
3 пудинг од чоколадо и вкус на портокал
5 лажици шеќер
100-150 г чоколадо

Постапка:

Во еден сад ставете јогурт, масло, млеко, шеќер и ванила, па ува со жица за матење изматете додека убаво да се соедини.

Во друг сад измешајте го брашното со прашокот за печиво и какаото, па додадете ги сите суви состојки во течните и убаво промешајте.

Во меѓувреме рерната загрејте ја на 180-200 степени, па добиената смеса излејте ја плех со средна величина, претходно намастен со путер или маргарин. Ставете да се пече 10-15 минути или во зависност од вашата рерна, проверете со чепкалка.

Печената кора извадете ја од рерна малку да излади, а потоа прелијте ја со ладен сок од портокал.

За фил: Во 200 мл млеко убаво промешајте го прашокот за пудинг да нема грутчиња, а остатокот од млекото ставете го на оган. Кога ќе зоврие постепено додадете го разматениот пудинг со постојано мешање, додека да згусне. Додека е топол пудингот во него додадете искршено чоколадо и промешајте додека да се растопи и соедини.

Тплиот пудинг нанесете го врз печената кора и натопена со сок од портокал, па рамномерно израмнете.

Вака приготвениот колач оставете го неколку часа во фрижидер убаво да излади, а најдобро преку цела ноќ. Погледнете го видеото со постапката на приготвување:

ZAŠTO JE OVAJ KOLAČ GLEDALO 800 000 LJUDI NA MOM YOUTUBE KANALU? JEFTINO I UKUSNO, ČOKOLADNI KOLAČ KOJI ĆE VAS ODUŠEVITIJOŠ PREKO 800 RECEPATA NA MOM YOUTUBE KANALU MILICA MIHAILOVIĆ https://www.youtube.com/user/MilicaDilparicSastojci:250ml jogurta100 ml ulja100 ml mleka3-4 kašike šećeravanilin šećer7 kašika brašna3 kašike kakao praha1 prašak za pecivo200 ml soka od naranže za prelivanjeFil:800ml mleka3 pudinga od čokolade i naranže5 kašika šećera150g čokoladeJOŠ PREKO 800 JEDNOSTAVNIH I PROVERENIH RECEPATA: https://www.youtube.com/user/MilicaDilparic

Публикувахте от Milica Mihailović в Понеделник, 1 октомври 2018 г.

Loading...