Дури и докторите се зачудени: Три лажици од оваа смеса дневно – БОМБА за крвната слика

Ако нивото на хемоглобин во крвта е намалено, без разлика на бројот црвени крвни зрнца (еритроцити), доаѓа до намалување на капацитетот за пренесување кислород што предизвикува анемија.

Во народната медицина постојат повеќе рецепти за зголемување на хемоглобинот во крвта, а овој е еден од најуспешните:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

200 г мед

200 г сечкани ореви

200 г суво грозје

200 мл сок од морков

200 мл сок од цвекло

сок од 2 лимони

ПОДГОТОВКА:

Сите состојки добро измешајте ги во поголем сад, па складирајте во стаклени тегли и чувајте во фрижидер.

УПОТРЕБА: По една супена лажица, трипати дневно пред оброк.

Видео:

Извор: Јутјуб канал – Круна

Претходна статијаРецепт на една Белграѓанка: Го правев и пиев КЕФИРОТ 30 дена – резултатите се ФАНТАСТИЧНИ
Следна статијаДневен хороскоп за Сабота, 20 Јануари