Потребни состојки:

2 долги листови исечкани 1/2 чаша

3-4 лажички кокосово масло

Постапка:

Исечете ги гранките од алое кактус, измијте ги и исечкајте ги.

Ставете ги во стаклен сад под кој сте ставиле друг сад исполнет со вода.

Додадете 3-4 лажички кокосово масло и гответе го алоето на пареа околу 5-10 минути.

Прецедете и оставете да излади.

Прецеденото масло складирајте го во шишенце со прскалка.

Испрскајте го скалпот, протријте со прсти и оставете да делува најмалку 40 минути до еден час.

Потоа исперете ја косата со благ шампон.