Фото и рецепт: Моника Иваноска

Потребни состојки:

400 мл вода 

200 мл масло 

малку сол

2 чаши брашно (од 200 мл)

1 прашок за печиво 

6 јајца

Постапка:

Водата и маслото се ставаат на оган да врие 3-4 минути, па се додаваат 2 чаши брашно. Се меша – треба да се собере како топка и се остава да се излади целосно. 

Се додава едно печиво и 6 јајца, едно по едно. Се изработува со миксер, но најубаво е да се измеси со рака.

Се одмора 10 минути смесата и со лажиче мало (или со шприц) се редат топчиња во плех обложен со хартија.

Рерната треба да биде загреана на 250 степени, па се ставаат за печење околу 10 минути, а потоа се намалува на 150 и се печат уште околу 20 минути.

Дури се печат рерната не смее да се отвора.

Фил:

1 литар и 200 мл млеко се става на оган.  3 пудинзи од ванила ги мешаме во еден дел од млекото, додаваме и една лажица брашно, 1 ванила, 10 лажици шеќер. 

Ова се вари сето и се трга од оган малку да подизлади. Половина путер или маргарин се мати пенасто со миксер па се додава во кремот и заедно се матат за да се добие воздушест крем.

Со кремот се полнат еклерите и одозгора се полеваат со чоколадна глазура.

Фото и рецепт: Моника Иваноска