Оваа диета речиси и не содржи јаглени хидрати и тоа е една од причините зошто кај сите успева.

Доколку сакате да ослабете, диетата базирана на варени јајца може да биде вистинското решение за вас.

Иако кај оваа диета дозволени се одреден мал број на производи, научно е докажано дека овој режим на исхрана може да го забрза вашиот метаболизам и да ги согори масните наслаги.

Диетата со варени јајца трае 14 дена, а ако примерно се придржувате – килограмите што ќе ги изгубите повеќе нема да ви се вратат.

Потребно е да пиете и доста вода за да се забрза процесот за исфрлање на отровите, а уште подобри резултати се постигнуваат доколку вежбате половина час дневно.

МОРА ДА ГИ ПОЧИТУВАТЕ ОВИЕ ТРИ ПРАВИЛА:

-не смеете да јадете брза храна
-забранете се алкохол и газирани пијалаци
-намалете ги внесот на сол и шеќер на минимум

МЕНИ ЗА ПРВА СЕДМИЦА

Појадокот е ист за секој ден: 2 варени јајца и половина цитрус (портокал, цитрон или цела мандарина)

ПОНЕДЕЛНИК

Ручек: 2 помали варени компири и 2 јаболка
Вечера:голема порција салата и парче пилешко

ВТОРНИК

Ручек: зелен зеленчук и пилешка салата
Вечера: салата од зеленчук, 1 портокал и 2 варени јајца

СРЕДА

Ручек: нискомасно сирење, 1 домат и 1 сладок компир (батат)
Вечера: салата по избор и парче пилешко

ЧЕТВРТОК

Ручек: овошје по избор
Вечера: салата и пилешко варено на пареа

ПЕТОК

Ручек: варен зеленчук и 2 јајца
Вечера: салата и димена риба

САБОТА

Ручек: овошје по избор
Вечера:пилешко и зеленчук варен на пареа

НЕДЕЛА

Ручек: салата од домати, зеленчук готвен на пареа и пилешко
Вечера: зеленчук готвен на пареа

МЕНИ ЗА ВТОРА СЕДМИЦА

Појадокот е ист за секој ден: 2 варени јајца и половина цитрус (портокал, цитрон или цела мандарина)

ПОНЕДЕЛНИК

Ручек: салата и пилешко
Вечера:портокал, салата и 2 варени јајца

ВТОРНИК

Ручек: 2 варени јајца и зеленчук готвен на пареа
Вечера: салата и риба на скара

СРЕДА

Ручек: салата и пилешко
Вечера: портокал, салата и 2 варени јајца

ЧЕТВРТОК

Ручек: зеленчук готвен на пареа, малку немасно сирење и 2 варени јајца
Вечера: салата и пилешко

ПЕТОК

Ручек: салата од сардина
Вечера: салата и 2 варени јајца

САБОТА

Ручек: салата и пилешко
Вечера: овошје по избор

НЕДЕЛА

Ручек: зеленчук готвен на пареа и парче пилешко
Вечера: исто готвен зеленчук на пареа и парче пилешко.