ДИЕТА СО ВАРЕНИ ЈАЈЦА…Калориите се пржат, а резултатите се видливи за 7 дена…

Диетата со варени јајца е исклучително популарна поради 4 причини:

1.Без гладување
2.Имате хранливи оброци
3.Нема јо – јо ефект
4.Исклучително е ефикасна

Оваа диета е исклучително популарна по велигденските празници затоа што ни останува да јадеме голема количина варени јајца.

Доколку заедно со нив ги консумирате и намирниците кои ви ги препишува оваа диета, ќе ги намалите и вишокот килограми.

Јајцата се заситувачки и добар и богат извор на енергија и протеини. Истражувањата дури покажуваат дека појадокот базиран на јадење од јајца не само што го спречува таложењето на килограмите, туку дури и помага да се намалат.

Диетата со јајца нема да нѐ лиши од хранливи материи, минерали и витамини, бидејќи јајцата се храна која е исклучително богата со протеини и ги содржи сите неопходни есенцијални киселини и амино киселини.

Тие се одличен извор на холин и масни киселини, богати со калциум, магнезиум, железо, јод, цинк, бакар и витамини А, Е, Д и К.

Поентата е да јадете по 3 јајца дневно, а со нив задолжително консумирајте зеленчук и овошје, па дури и супи.

Што е дозволено:

-Пијте кафе, чај и лимонада (сите без шеќер и мед).
-Јадете овошје (освен банани)
-Свеж, варен и ферментиран (кисел) зеленчук.
-Јадете супи без месо
-Пијте вода

Што не е дозволено:

-Масно месо
-Да се ​​јаде пржена/похувана храна
-Леб и тестенини
-Газирани и зашечерени пијалаци
-Торти и колачи со бел шеќер

Ова е предложено мени за една недела:

Појадок:

Задолжителни се едно варено јајце, многу свеж зеленчук во форма на сезонска салата, 1 чаша јогурт, парче несолено сирење.

Може да биде дури и палента со јајце, сирење и јогурт.

Ручек:

Чиста супа од зеленчук може да биде и супа направена од шупливи коски полни со колаген. Потоа јајцето се јаде со многу зеленчук на пареа, по желба.

Можете да јадете и варена зелка или некоја друга чорба, а со неа да изедете и варено јајце.

Вечера:

Исто како и за појадок.

Диетата со варени јајца може да предизвика губење и до 1000 kcal дневно, поради што резултатите можат многу брзо да бидат видливи.

Имајте предвид дека оваа диета не се препорачува за секого, особено за луѓе со здравствени проблеми, како и за трудници и доилки.

И во никој случај јајцата не треба да бидат единствената храна што ја јадете во текот на денот, бидејќи таквата диета може да биде штетна.

Слушајте го вашето тело, не одете во крајности и консултирајте се со вашиот лекар пред да направите некои големи промени во вашата исхрана.