Станува збор за еднодневна диета со која во денот може да се изгубат до два килограми. Важно е да не се повторува повеќе од двапати месечно.

Диета за 1 ден: Измешајте чај и млеко и ослабете до 2 кг за 1 ден!
– Мени: Појадок, ужина, ручек, вечера

Доколку боледувате од некоја хронична болест, пред почетокот на оваа диета советувајте се со вашиот лекар.

Килограмите ќе летаат со секоја голтка!

Ако сте меѓу оние кои секојдневно без проблем и убедување си пиете на своја рака по една-две чаши чај, со овој трик ќе ослабете два килограми без никаква мака.

Чајот, зависно од видот и составот, носи бројни благодети за организмот, а во комбинација со млеко може да придонесе во слабеењето. Важно е само чајот за оваа намена да биде зелен чај, зошто токму комбинацијата од неговиот состав овозможува оваа детоксикациска бомба позитивно да делува врз организмот.

Диетата со комбинација од чај и млеко е најпозната во Англија каде чајот е неизоставен дел од секојдневието (како што на пример, тоа е случај во многу други краишта со кафето).

Станува збор за еднодневна диета со која во денот може да се изгубат до два килограми. Важно е да не се повторува повеќе од двапати месечно.

Освен што ги намалува килограмите, комбинацијата од чај и млеко е одлична за чистење на организмот од токсини.

Ако сте интолерантни на млеко, имате болест на бубрези или жолчка, премногу низок притисок, или ако боледувате од некоја хронична болест, не започнувајте со диетата, или претходно консултирајте се со вашиот лекар.

Диета:

Доколку можете да издржите, целиот ден пијте само зелен чај помешан со млеко. Во спротивно, ви го нудиме следното мени:

За појадок: испијте чаша зелен чај со малку млеко.
Одберете едно:
-Двопек со едно-две варени јајца.
-Житарки со оризово млеко или јогурт (кефир)
-Порција овошје и зеленчук

Ужина: чаша свежо цеден сок, по ваш избор (или чаша зелен чај со млеко).

За ручек: 200 г месо (динстано без многу маснотија, или на скара), прилог варен зеленчук. Голема порција свежа салата.
Испијте чаша зелен чај со малку млеко.

Ужина: чаша свежо цед сок, по ваш избор (или чаша зелен чај со млеко).

За вечера: Варен компир, или некој друг зеленчук.
Испијте чаша зелен чај со малку млеко.

Важно: Пред било каков диетален режим, консултирајте се со вашиот лекар или нутриционист.