Денес на денот на вљубените прославете ја вашата љубов во својот парнер на најромантичен начин. Подгответе една од овие превкусни торти и изненадете го парнерот. Треба секојдневно да сте благодарни за љубовта помеѓу вас и вашиот парнер, но денешниот ден одбележете го со парче торта и чаша вино.

Ви претставуваме 14 вкусни рецепти од разни торти, а вие одберете која најмногу ќе му се допадне на вашиот партнер. Украсувањето на тортата го оставаме на вас, бидете инспирирани од љубовта, а таа инспирација пренесете ја на тортата.

Рецепт 1: Крем колачи со бисквити

Потребни состојки за два колачи (со дијаметар од 8 см): Основата на колачот: 1 јајце, 150 г шеќер, малку сол, 1 лажица екстракт од ванила, 2 лажици масло, 75 мл млеко, 1 лажичка сок од лимон, 75 мл топла вода, 45 г какао, 100 г пченично брашно, 1 лажичка сода бикарбона, путер и малку какао за наросување на калапот.

Крем од лешник: 100 г чоколаден крем, 30 г путер претходно оставен на собна температура, 100 мл слатка павлака, 1 банана и неколку мелени лешници.

Слој од боровинки: 100 г замрзнати боровинки, 1 лажица сок од лимон, 1 лажица екстракт од ванила или 1 ванилин шеќер, пченичното брашно. Слој крем сирење: 50 г крем сирење, 15 г путер претходно оставен на собна температура, 15 г шеќер во прав, 50 мл слатка павлака. За декорација (може и по ваш избор): 100 мл слатка павлака, 45 г црно чоколадо, 30 г путер.

Подготовка: Премачкајте две калапи со дијаметар од 8 цм со путер и наросете го какаото на сите страни подеднакво. Загрејте ја рерната на 170 ° С. Изматете ги јајцето и шеќерот додека не се запенат, а потоа додадете го екстрактот од ванила, сол, маслото и млекото измешани со сок од лимон.

Потоа истурете ја мешавината од брашно, какао и сода бикарбона во претходниот сад. Соединете ги сите состојки и поделете ги на два еднакви дела и истурете во два калапи. Печете околу 30-35 минути, а за да проверите дали колачот е добро испечен, проверете со чепкалка на средина на колачот.

Изладете ги калапите, а потоа извадете ги колачите од нив, завиткајте ги во фолија и ставете ги во фрижидер. Додека се ладат колачите, подгответе ги кремот од лешник и боровинките. Измешајте ги боровинките со сок од лимон, шеќер, ванила и брашно и варете ги на тивок оган додека не се раствори целиот шеќер и додека боровинките не ја ослободат течноста од нив.

Потоа зголемете ја топлината и варете додека не добиете густа текстура, како џем. Измешајте крем сирење на собна температура со путерот претходно оставен на собна температура, шеќерот во прав и мелените лешници.

Измешајте ги чоколадниот крем и путерот во собна температура заедно. Потоа се меша со слатка павлака. Исечете ја бананата во форма на прстени со дебелина од 1-2 мм. Извадете го колачот од фрижидер и израмнете ја површината со запчест нож, а потоа исечете го на 4 дела хоризонтално.

На првиот дел наредете пет парчиња (прстени) од банана и намачкајте ги со кремот од лешници. Ставете друг дел од базата на колачот и премачкајте ги со смесата од боровинки на кои ќе ставате 1/2 крем крем сирење. Покријте со третиот бисквит и повторете го процесот со банани и чоколаден крем и на крај ставете го последниот бисквит, оној што беше на дното при печење. Повторете го истото со другиот колач и оставете колачот да се излади.

Ладните колачи премачкајте ги со тенок слој слатка павлака за да ги поправите неправилностите, а потоа изладете ги и премачкајте ги со остатокот од слатката павлака. Стопете го путерот и сецканото чоколадо на пареа добро измешајте. Оставете да се олади околу 10 минути, а потоа прелијте ги ладните колачи, така што чоколадото ќе тече преку рабовите.

Рецепт 2: Чоколадни мафини со кокос

Потребни состојки за основата: 275 г брашно, 2 лажички прашок за пециво, 1/2 лажичка сода бикарбона,  4 лажици какао, 1 јајце, 130 г кафеав шеќер, 80 г растопен путер, 300 мл течен јогурт.

За фил: 100 г младо сирење или крем сирење, 100 г кокос, 2 лажици шеќер во прав, 1 ванилин шеќер. За горниот дел од мафинот: 100 г чоколадо за готвење, 2 лажици млеко, 80 гр путер, малку кокос, трошки од чоколадо.

Подготовка: Измешајте го брашно со прашокот за пециво. Измешајте ја сода бикарбоната и какаото заедно и додадете ги во брашното и лесно измешајте. Во друг сад, измешајте го јајцето, кафеавиот шеќер, путерот и течниот јогурт. Лесно додадете ја смесата од брашно во садот и соединете ги сите состојки.

За филот: Измешајте ги сирењето, шеќерот во прав, ванилиниот шеќер и 100 г кокосово брашно. Ставете хартиени корпи во калапи за мафини, наполнете ги до половина со темнион крем кој претходно го подготвивте. А на средина ставете од белата смеса на секој мафин.

Потоа, покријте ги мафините со остатокот од темниот крем. Загрејте ја рерната на 180 степени, и печете ги мафините 25 минути. Извадете ги од калапот и оставете да се изладат. Сега направете глазура од чоколадо, путер и млеко. Во друг сад измешајте го кокосот со чоколадните трошки. Врвовите на изладените мафини натопете ги во глазура, а потоа наросете ги со трошки од кокос и чоколадо.

Рецепт 3: Неодоливо вкусни колачиња со лешник

Потребни состојки за основата: 100 г шеќер во прав, 100 г путер (или маргарин, или пола-пола), 120 г чоколадо за готвење, 100 г од вашето омилено чоколадо, печени лешници. За декорација: 50 г шлаг, боја за шлаг (по избор), шарени трошки (мрвици),околу 40 хартиени корпи.

Подготовка: На оган стопете го маргаринот, чоколадото и шеќерот во прав. Пополнете ги корпите до пола, ставете ги лешниците, па пополнете ги корпите нешто помалце до крајот. Оставете малку да се излади и потоа украсете. Цврсто изматете го шлагот. Ако сакате вашите колачи да бидат шарени, земете боја за шлаг и измешајте ги заедно. На крајот украсете со шлагот и чоколадните мрвици.

Рецепт 4: Зимски посен колач со чоколадо и портокал

Потребни состојки за основата: 350 мл свежо исцеден сок од портокал, 4 лажици домашен џем од шипинка или кој било друг џем, 120 г шеќер, 2 ќесички ванилин шеќер, рендана кора од 2 портокали, 180 г печени мелени ореви, 100 г брашно, 2 лажици какао, 1 ќесичка прашок за пециво, 100 мл масло.

За фил: 100 г посно чоколадо, 2-3 лажици домашен џем од шипинка (или кој било друг џем), 120 г посни мелени бисквити, 1 кесичка ванилин шеќер, 150 мл свежо исцеден сок од портокал.

Подготовка: Измијте ги портокалите и изрендајте кора од два портокали, а потоа исцедете вкупно 500 милилитри сок (потребни се приближно 4 средно сочни портокали). Ставете ги оревите во тава и печете ги на средна температура околу 10 минути, внимавајќи да не ги изгорите. Пренесете ги печените ореви на крпа, а откако ќе се изладат сомелете околу 180 г.

Претурете го свежо цедениот сок од портокал во сад, додадете џем од шипинка (средна густина), додадете го шеќерот и ванилиниот шеќер, кората од портокал, мелените ореви и просејуваните состојки во прав. Измешајте сè добро и соединете ги состојките.

На крај, додајте го маслото со постојано мешање. Истурете ја смесата во плех за печење (30 × 20 цм) обложен со хартија за печење и печете на 160 степени околу 25-30 минути. Извадете ја испепечената основа и оставете ја да се излади. Кога ќе се излади, премачкајте во тенок слој со џем од шипинка и измазнете.

За филот (полнење): Растопете чоколадо измешано со џем на тивок оган. Во посебен сад добро измешајте мелени бисквити, сок од портокал и ванилин шеќер, а потоа додадете ја претходната смеса и сè измешајте заедно. Нанесете го филот врз бисквитот и наросете со преостанатите сецкани печени ореви. Исечете ја тортата на коцки по желба. Може да се сервира топла или ладна.

Рецепт 5: Сочна и неодолива пита со чоколадо

Потребни состојки за тестото: 160 г путер, 45 г шеќер во прав, 1 жолчка од јајце, 180 г пченично брашно, 1 лажица павлака. За филот: 320 г темно чоколадо, 150 мл млеко, 250 мл слатка павлака, 50 г мед, 2 јајца.

Подготовка: Измешајте го путерот со шеќерот и мешајте додека не се растопи шеќерот. Додадете ги жолчките и добро промешајте. Потоа додадете половина од количината брашно и месете додека смесата не стане ронлива, а потоа додадете го остатокот од брашното и павлаката и мешајте додека тестото не се собере.

Формирајте го тестото како диск, завиткајте го во фолија и оставете го во фрижидер најмалку 2 часа. По одминатото време, наросете брашно на работната површина и расукајте го тестото со дебелина од околу 3 мм (тестото треба да биде што е можно потенко).

Премачкајте еден калап за пита, по можност со отстранливо дно, со дијаметар од 24-26 цм и ставете го во замрзнувач 30 минути (ова ќе спречи намалување на тестото за време на печењето).

Загрејте ја рерната на 180 ° С. Извадете го подготвениот калап од фрижидерот, ставете го на лист обложен со масна хартија и печете, без полнење, 15-25 минути (во зависност од големината) додека не добие убава златна боја. Повремено проверувајте го тестото за време на печењето со чепкалка. По печењето, оставете да се излади.

Подготовка на филот: Исецкајте го чоколадото и ставете го во сад на пареа да се растопи. Додадете го млекото и павлаката на оган. Постојано мешајте додека не се стопи целото чоколадо и смесата не се изедначи. Во друг сад изматете ги јајцата и подготвената смеса од стопено чоколадо додадете ја во нив.

Истурете ја смесата во печеното тесто и печете на 130 ° С. Печете околу 35-40 минути, додека филот не почне да се згуснува, но останува мек на средина. Кога колачот ќе се излади, филот истурете го врз колачот и оставете да се излади. Потоа послужете и уживајте во вкусот.

Рецепт 6: Грчка ледена коцка која се топи во уста

Совршено уживање за сите љубители на чоколадо – грчка коцка мраз.
Потребни состојки: 250 г мелени интегрални бисквити, 100 г маргарин, 400 г чоколадо за готвење, 200 г крем сирење, 100 г бело или темно чоколадо за прелив, 400 мл слатка павлака.

Подготовка: Растопете го маргаринот, па прелијте го врз мелените бисквити и промешајте. Мешајте ја смесата со рака додека не се соедини, па наредете ја во кружен калап обложен со хартиена фолија. Скршете го чоколадото на неколку парчиња и ставете го да се стопи на пареа.

Додадете слатка павлака и измешајте. Кога ќе се стопи чоколадото, тргнете го од оган, додадете го крем сирењето и мешајте додека смесата не се соедини. Префрлете ја целата смеса во сад и промешајте со миксер додека смесата не се запени, а потоа прелијте ја со кората од бисквити и оставете да се излади и зацврсти.

Скршете го белото или црното чоколадо и стопете го со малку масло, а потоа прелијте го врз тортата. Вратете повторно во фрижидер да се излади тортата. Украсете со малку кокос или рендано бело чоколадо по желба.

Рецепт 7: Зимска чоколадна торта со цимет

Потребни состојки: 4 јајца, цимет, 225 г шеќер, 100 г брашно, 75 г густин, 2 лажички прашок за пециво, една лажица мелени лешници, 2 лажици какао, 3 ½ лажици рендано чоколадо, 50 г путер, 8 листови желатин, 200 мл млеко, 50 г чоколадо, 150 г јогурт, 800 мл павлака, 2 заврстувач на крем, 50 г чоколадни мрвици.

Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени. Изматете ги јајцата, 1/2 лажичка цимет, четири лажици вода и 175 г шеќер. Измешајте го брашно, густинот и прашокот за пециво, просејте го заврстувачот на крем, додадете мелени лешници, лажица какао и лажица чоколадни трошки.

Додадете мек путер и замесете. Истурете ја смесата во калап (со дијаметар од 26 цм) обложен со хартија за печење и печете околу 30 минути. Кога колачот ќе се испече, извадете го од рерна и оставете го да се излади.

Кога колачот ќе се излади, исечете го двапати хоризонтално, а првата кора вратете ја во прстенестиот калап. Стопете го желатинот. Загрејте го млекото, 1/2 лажичка цимет и 50 г шеќер. Растопете го чоколадото во него. Истурете го желатинот, промешајте и оладете малку.

Истурете го јогуртот во уште млаката чоколадна смеса. Изматете 600 мл кисела павлака. Премачкајте ја долната кора со 1/3 од кремот, покријте ја со друга, премачкајте со 1/3 од кремот, ставете ја третата и премачкајте сè со остатокот од кремот.

Потребно е тортата да се лади околу четири часа, а потоа отстранете го прстенот. Измешајте го зацврстувачот за шлаг, прстофат цимет и лажичка какао. Изматете 200 мл павлака во смесата, па намачкајте малку од неа околу колачот и наросете со две лажици чоколадни мрвици.

За декорација , доколку имате шаблон во форма на срце или која било друга форма, наросете какао на средина на колачот. Со остатокот од шлагот, ставете го во шприц и направете точки околу срцето од какао.

Рецепт 8: Чоколаден колач со јагоди. Црвените срца се насекаде околу нас, па зошто да не бидат и на трпезариската маса?Изненадете ги вашите најмили со колачи во интересни форми инспирирани од овој празник – срца и бакнежи.

Потребни состојки: 70 г колачиња со чоколаден кекс или бисквити, 50 г стопено темно чоколадо,50 г растопен путер. За фил: 100 г бело чоколадо, 3 лажички желатин во прав, 120 г шеќер, 230 г несолено крем сирење, ½ лажици розова вода или обична вода,230 г слатка павлака. За глазура: 2 лажици желатин во прав, 150 г блендирани јагоди, 6 тенко исечени јагоди.

Подготовка на основата: Изблендирајте ги чоколадните бисквити во мешалка и мешајте ги додека не се соедини масата, а потоа добиената смеса намачкајте ја на површината на плехот и ставете ја во фрижидер да се олади.

За фил: Белото чоколадо се топи на пареа и се остава малку да се излади. Во сад измешајте малку вода и желатин и оставете ги настрана пет минути. Потоа во садот додадете чоколадо, шеќер, крем сирење, розова вода или обична и слатка павлака и мешајте додека смесата не се соедини. Топете го желатинот во микробранова печка додека не стане течен, а потоа додадете го во смесата. Потоа рамномерно се шири над основата.

За глазура: Во една чаша измешајте две лажици вода со желатин, а потоа растопете ја смесата во микробранова печка или на рингла. Во мал сад измешајте го стопениот желатин со јагодите измешани во блендер, а потоа премачкајте врз кората.

Ставете неколку парчиња јагода исечени на површината на тортата. Се препорачува тортата да се чува во фрижидер околу четири часа. Може да ја исечете во форма на срце и послужете им го на вашите најблиски на Денот на вљубените.

Рецепт 9: Сочен колач без јајца, млеко и путер

Потребни состојки: 220 г брашно, 50 г (3 лажици) какао, 1 лажичка сода бикарбона, 130 г шеќер, половина лажичка сол, 1 лажичка бел оцет, 1 лажичка екстракт од ванила, 5 лажици растително масло, 220 мл вода.

Подготовка: Измешајте ги брашното, какаото, сода бикарбоната, шеќерот и солта, а потоа направете три дупки во смесата што ќе ја добиете. Истурете бел оцет во првата дупка, екстракт од ванила во втората и растително масло во третата. Истурете ја водата и добро измешајте.

Печете го колачот на 180 степени, на средната решетка околу 35 минути. Проверете со чепкалка дали тортата е подготвена – ако е, смесата нема да се залепи за чепкалката. Само внимавајте да не ја препечете тортата. Колачот можете да го декорирате на крајот со глазура од чоколадо.

Рецепт 10: Чоколадни бомбици готови за 15 минути

Потребни состојки: 250 г мелени бисквити,125 г маргарин (или путер, 125 г шеќер, 100 г мелени ореви (бадеми или лешници, 1 ванилин шеќер, 150 г рендано чоколадо, 50 г кокос.

Подготовка: Изматете маргарин (или путер) и додадете шеќер, потоа додадете ги мелените бисквити, чоколадото, ванилиниот шеќер и ореви (бадеми или лешници) и сè измешајте добро. Направете форма од топчиња и тркалајте ги во кокос.

За оние кои не сакаат кокос, топчињата можат да се тркалаат во мелени ореви, бадеми, лешници, рендано чоколадо, шеќер во прав, шеќер во прав или мелени бисквити. Или може да ги прелиете со стопено чоколадо (црно или бело) или шеќер (на кои може да се додаде боја).

Рецепт 11: Чоколаден колач кој се топи во уста, готов е за 15 минути

Потребни состојки: пандишпан, 8 јајца, 9 лажици гриз, 6 лажици шеќер, 1 ќесичка ванилин шеќер, 1 лажица какао, 1 ќесичка прашок за пециво. За прелив: 500 мл млеко, 500 г чоколадо ,1 кесичка шлаг.

Подготовка: Изматете цврсти белки. Во друг сад изматете ги жолчките со шеќер, какао и ванилин шеќер. Додадете ги изматените жолчки во белките и на крај гризот и прашокот за пециво. Лесно се меша со дрвена лажица додека се соединат состојките.

Истурете во тава, намастена и наросена со брашно и печете во загреана рерна на 180 степени околу 15-20 минути. За прелив: Загрејте го млекото до вриење, а потоа додадете го чоколадото и мешајте додека не се растопи. Изладете го преливот, и истурете го врз основата на колачот.  Послужете со шлаг.

Рецепт 12: Сочен чоколаден колач без брашно

Потребни состојки за основата: 350 г чоколадо за готвење,170 гр путер, 5 јајца, 1 чаша шеќер, 1,5 лажички екстракт од ванила, ¼ лажички сол, ¼ чаши какао во прав. За филот: 120 г чоколадо за готвење, 40 г путер.

Подготовка: Загрејте ја рерната на 150 степени и лесно премачкајте го плехот со путер и посипете какао во прав од страните. Стопете го чоколадото и путерот во микробранова печка или на пареа додека не се изедначат. Во друг сад изматете јајца, шеќер, ванила, сол и 2 лажици вода.

Мешајте со миксер додека смесата не стане пенлива. Потоа намалете ја брзината на миксерот, и постепено истурете ја во претходно растопеното чоколадо. Зголемете ја брзината на миксеро и продолжете да матите уште 30 секунди, а потоа додадете какао во прав и мешајте додека не се соедини.

Истурете го тестото во веќе подготвената смеса и печете 40-45 минути, а потоа оставете да се излади. Покријте и ставете го во фрижидер најмалку 6 часа пред да го послужите или преку ноќ. Чоколадото и путерот стопете ги и мешајте додека не се изедначи целосно.

Истурете ја топлата глазура во изладената торта, а рабовите измазнете ги со нож. Ставете го колачот во фрижидер 20-40 минути, уште малку да се излади. Пред сервирање, оставете го колачот околу 30 минути на собна температура. СОВЕТ: Исечете ја тортата со загреан нож за да добиете прави рабови од парчињата.

Рецепт 13: Кремаст мус од чоколадо. Потребни состојки: 2 жолчки, 60 г шеќер, 150 мл млеко, 400 мл слатка павлака, 350 г чоколадо.

Подготовка: Изматете ги жолчките со шеќерот, додајде го млекото и 100 мл павлака, па гответе додека смесата не се згусне. Потоа, тргнете од рингла и стопете го чоколадото на пареа. Оставете кремот да се олади и додајте го остатокот од павлаката со топеното чоколадо одозгора (не мешајте со миксер).

Рецепт 14: Кремаста торта со полн вкус на чоколадоПотребни состојки: 145 г путер, 300 г црно чоколадо, 5 големи јајца, 40 г какао, плус уште малку за наросување, 150 г шеќер, прстофат сол.

Подготовка: Загрејте ја рерната на 150 степени. Подгответе калап за торта од 23 цм,намастете го и наросете го дното и страните со какао.Стопете ги чоколадото и путерот на пареа, измешајте добро и оставете ги настрана да се оладат.

Одделете ги белките од жолчките. Користејќи миксер поставен на средна брзина, изматете ги белките и додадете лажица шеќер. Мешајте додека не добиете солиден снег од белки. Додадете ги жолчките во смесата од чоколадо и путер и мешајте додека не се соединат.

Додадете какао и мешајте додека не се соедини со остатокот од смесата. Додадете малку сол. Додадете 1/4 од белките и измешајте ги во смесата со пластична лажица. Потоа додадете го остатокот од белките и мешајте додека не се соединат состојките. Не мешајте премногу, бидејќи целиот воздух ќе исчезне од белките.

Истурете ја смесата во подготвениот калап и печете 30 до 35 минути или додека чепкалката не излезе чиста од средината на тортата. По изминатото време оставете ја тортатада се олади. Послужете со шлаг или сладолед. Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска