Данска диета – за 13 дена, 20 килограми помалку!
Диета која почнува во недела!

Не станува збор за традиционална диета туку за начин со кој се поттикнува организмот побрзо да ги согорува мастите и да ги исфрли вишокот течности, со што диетата делува и по нејзиниот престанок.

Овој диет-програм може да се започне во било кој ден од неделата, но се препорачува тоа да биде токму – недела. Самата диета трае 13 дена и не е многу лесна, но затоа е екстремно ефикасна.

Со оваа диета доаѓа до големи промени во организмот, а ефектите траат цела година!

Ако ја следите правилно диетата, може да го изгубите вишокот килограми и тоа (во зависност од почетната тежина) од 7 до неверојатни 20 килограми!

Воведни напомени:

Диетниот план мора да се следи точно 13 дена, ни помалку ни повеќе и како што веќе напоменавме, мора да се следи буквално како што е напишано, и да нема отстапки, ниту мали измени.

-Ако во текот на диетата испиете на пример едно пиво или една чаша вино, џвакате мастика или јадете некоја друга храна, различна од онаа наведената, мора диетата веднаш да ја прекинете бидејќи ќе нема никаков резултат.

-После тоа, диетата може да се повтори дури после 6 месеци, не порано.

-Ако сте ја следеле диетата до крај, т.е. точно 13 дена, не би требало да ја повторувате во следната цела година, но се препорачува да не ја повторувате во следните две години.

-Кога сте гладни, пијте вода (најмалку 2 литри)

-Кафето може да се замени со чај

-Мора да користите шеќер во коцки. Ако не пиете кафе со шеќер, тогаш земете половина лажиче мед.
*во оригиналот на диетата стои 1 коцка шеќер, но може да замените со стевија или мед – забелешка на НМД.

Речиси секој ден се јаде посебна салата, па така е згодно да ја приготвите за неколку денови однапред.

Измешајте ги сите состојки и прелијте преку нив со состојките наведени погоре. Оставете да отстои еден час. Промешувајте повремено.

Салатата може да ја чувате во пластичен сад, во фрижидер. Може да остане свежа до три седмици. Ако е за едно лице, тогаш е доволна и половина од горенаведените количини.

ДАНСКА ДИЕТА-МЕНИ ПО ДЕНОВИ:

Пред почеток на било каков диетален режим на исхрана, консултирајте се со својот матичен лекар и својот нутриционист!