Бамјата може да помогне во лекувањето на дијабетес, астма,​холестерол​и болести на бубрезите. Бамјата е хранлив зеленчук со потекло од Северно-источна Африка.Се одгледува во топлите области ширум светот.

Оваа​билка​е исклучително хранлива, содржи 30 калории, 21 милиграм витамин Ц, 3 грама диетални влакна, 7,6 грама јаглехидрати, 2 грама протеини, 1 грам масти, околу 80 микрограми фолна киселина и 60 милиграми магнезиум.​

Освен тоа, ова растение може да се консумира во текот на целата година.

Неверојатната бамја дава бројни здравствени благодети, вклучително:

-го намалува​холестеролот

-помага во лекувањето на дијабетесот

-го јакне имунолошкиот систем

-спречува бубрежни болести

-ублажува астма

-ја намалува глукозата која се апсорбира од храната

РЕЦЕПТ ЗА ВОДА ОД БАМЈА:

Со овој рецепт можете да направите вода од бамја која ќе ви помогне да го регулирате нивото на шеќерот во крвта, а воедно и сите останати здравствени предности од бамјата.​

Потребни ви се две свежи бамји. Исечете им ги краевите и ставете 2-3 парчиња во чаша вода. Оставете ги така да отстојат преку ноќ.

Следното утро, испијте ја течноста, половина час пред појадок.