Можеби не размислувате премногу за јазикот, но кога вашиот лекар ќе ви каже да зинете и ќе ви го провери грлото, тој добива и некои основни информации за вашето здравје гледајќи го.

Во кинеската медицина се учи дека јазикот ги означува сите болести на телото. Ако не сте сигурни што се случува со вашиот јазик, најдобро би било да посетите оториноларинголог.

Нормален розов јазик, без отпечатоци на забите или промени во бојата, укажува на правилна функција на плунковните жлезди, вели акупунктуристот Стјуарт Тротер, додека следните девет промени укажуваат на здравствени проблеми:

I промена: Тенок бел површински слој на јазикот, видливи траги од заби и неколку црвени точки: ваквиот изглед на јазикот укажува на недостаток на енергија во телото што предизвикува замор, слаб апетит и прекумерно потење.

II промена: Тенок жолт слој во средината опкружен со црвен остаток на површината на јазикот: ваквиот изглед на јазикот укажува на дигестивни проблеми, дехидрираност и кожни болести. Сето ова се манифестира во психата, затоа луѓето со таков јазик обично се нерасположени.

III промена: Масен бел слој, отечени рабови на јазикот: овој изглед укажува на неурамнотежена работа на дигестивниот систем и тенденција да се акумулира вода во телото. Луѓето со оваа состојба често се чувствуваат слабо и летаргично.

IV промена: Црни точки на виолетовата површина: укажуваат на потешкотии во циркулаторниот систем, така што лицето може да има проблеми со проширени вени, чувство на тежина во нозете, главоболки, болка во градите и проблеми со кожата.

V промена: Тенок бел слој со црвен врв на јазикот: оваа состојба открива како телото е изложено на постојан стрес што предизвикува нестабилна емоционална состојба. Енергијата во телото се акумулира во јазлите кои предизвикуваат воспалителни процеси.

VI промена: Црвен јазик со дебели жолти наслаги во средината: ова е показател за треска што укажува на можни инфекции на уринарниот тракт или проблеми со кожата. Луѓето со вакви проблеми често се лути и не се чувствуваат пријатно во своето тело.

VII промена: Дебел бел слој во средината на површината на бледо отечен јазик: изглед што укажува на инфекција или воспаление поврзано со некоја автоимуна болест и недостаток на витамини и минерали. Ваквите состојби предизвикуваат блед тен, болка во грбот и чувство кое често се граничи со паника.

VIII промена: Пукнатини на црвената површина на јазикот: укажуваат на габични инфекции во телото, проследени со ноќно потење, несоница и иритации.

IX промена: Јазик чија површина е бледа и без наслаги: тие укажуваат на намален проток на к-рв во телото и анемија што може да предизвика вртоглавица и замор, а луѓето со оваа состојба страдаат од недостаток на концентрација и меморија. Покрај тоа, кај жените, ваквиот јазик е често знак за можна хормонална нерамнотежа.

Имунологот, доктор Борислав Каменов советува како да ја подобрите здравствената состојба според изгледот на јазикот.

„Јазикот укажува на многу проблеми за кои не сме свесни дека постојат. Она што не смееме да го јадете се транс масти кои се наоѓаат во тестото, маргаринот, слатките. Родителите кои ги учат своите деца да јадат слатки прават голема штета. Тоа нè воведува во приказната за отпорност на инсулин и се склони кој дијабетес во подоцнежните години.”

„Путер можете да јадете само ако го загреете и ја отстраните пената од врвот. Пченицата е штетна за организмот. Ленено семе, просо, леќата – треба да се јаде. Тоа се феноменални работи.“ Ако чувствувате дека вашиот имунитет е слаб, ако сте уморни, истоштени, поспани и сфаќате дека треба да направите нешто за превенција, д-р Каменов советува:

“Прилагодете ја вашата диета, започнете да консумирате пробиотици. Тоа е важно. Цревата треба да бидат здрави, да не протекуваат и да се движат правилно. Ако јадете храна која не ви одговара и ви штети по здравјето, а не сте свесни за тоа, најдобро ќе  препознаете кога ќе застанете пред огледало и ќе го исплазите јазикот.

Ако вашиот јазик е бел и покриен со бели наслаги, тоа значи дека се т руете со храната која ја јадете. Девојчињата кои имаат акни се исто така подложени на нездрава исхрана. Сето тоа доаѓа од цревата. Ова може да се спречи со прочистување и детоксикација на организмот.

За еден месец, може да ја подобрите вашата состојба само ако ја регулирате вашата исхрана на време.“ Д-р Каменов верува дека најдобрата превенција против в ирусите е витамин Д.

Но, ако се т руете со нездрава храна храна, т.е. јадете транс масти, слатки и бел леб – телото ќе го потроши целиот витамин Д на детоксикација и нема да остане резерва за борбата против вирусите.”